Zwierzęta roślinożerne i mięsożerne

Przede wszystkim ten gatunek zwierząt, czyli mięsożerne, jak i roślinożerne jest chyba najbardziej przez nas kojarzony, a także i lubiany. Ludzie wprost nie mogą się oprzeć widokowi śnieżnobiałych niedźwiadków, a także czarnych niedźwiedzi, które głównie kojarzą sobie ze ssakami. Te zwierzęta są nie tylko bardzo pięknie wyglądające, ale też fantastyczne, dodatkowym ich atutem jest ich rozmiar, który dochodzi nawet do kilku metrów. Głównie te zwierzęta ludzie tak bardzo chcą oglądać nie tylko w zoo, ale także i na różnych wyprawach. Nawet czasami nie zdają sobie sprawy z tego, jakie wielkie grozi im niebezpieczeństwo z ich strony. Te zwierzęta, kiedy już widzą, że czują się niepewnie, bo ktoś się do nich zbliża są bardzo często agresywne i mogą wyrządzić wiele złego, jak i szkód. Trzeba koniecznie z tego zdawać sobie sprawę, bo można rzec, że nie ma innego wyjścia. Ale oglądać i podziwiać je wolno nawet dowiedzieć się trochę o ich życiu także jest wskazane i to koniecznie.

Niedźwiedź brunatny

Niedźwiedź brunatny jest chyba największym zwierzęciem, które możemy spotkać utaj w naszej Polsce. Można jest spotkać przede wszystkim w górach, bywają naprawdę bardzo groźne, niebezpieczne są dlatego, że potrafią nawet skoczyć na człowieka i zrobić mu krzywdę. Można by rzec, że niedźwiedzie przez cały czas wędrują, a wszystko dlatego, że szukają jak najlepszego miejsca, w którym mogłyby znaleźć pożywienie. Jednak ich dieta nie jest taka stabilna, jakby się mogło wydawać. Zmienia się w zależności od danej pory roku. Jeśli jest to wiosna to najłatwiej dostępnym „łupem” będą na pewno jaja, a także lemingi, czy wiewiórki, z kolei jesienią będą one żywiły się owocami, jagodami, a wszystkie te liście i korzonki będą mogły zajadać praktycznie przez cały rok. Kiedy już przychodzi ta długa pora zimowa to niedźwiedzie brunatne zapadają w naprawdę bardzo długi sen zimowy i aż do wiosny. Nie jest to jakieś odrętwienie snu, ale normalny bardzo twardy sen, na jaki są zdane. Właśnie w tym czasie na świat mogą przyjść młode, które niestety, ale są pozbawione okrycia, czyli futerka. Matka karmi je swoim mlekiem i zużywa cały nagromadzony w swoim ciele do tego, a także do przeżycia tłuszcz. Niedźwiedzie ku temu, aby widzieć lepiej całe swoje otoczenie potrafią stanąć nawet na tylnych łapach w pozycji pionowej. Ogólnie rzecz biorąc niedźwiedzie żyją w pojedynkę, jednak zdarza się, że łowi kilka niedźwiedzi na tym samym odcinku rzecznym łososie, które także należą do wielkich przysmaków tych że zwierząt.

Gepard

Jeśli ktoś zadałby pytane, jakie jest najszybsze zwierzę na całym ładzie, to na pewno byłby to z powodzeniem gepard. Gepardy należą do tych najszybszych zwierzęta, a wszystko jest to możliwe przede wszystkim dzięki swojej budowie ciała. Polują one nie tylko na małe antylopy, ale także na gazele i inne zwierzęta kopytne. Mają kilka sposobów na polowanie. Niekiedy podchodzą one o całego stadka i uważnie się przypatrują zwierzętom, które tam się pasą, a w udają , że wcale ich te zwierzęta nie obchodzą. Drugim sposobem polowania jest podpełzanie do swojej ofiary, kiedy gepard ma swoje ciało przyciśnięte bardzo mocno do ziemi, tak by taka antylopa go nie zauważyła. Już w ciągu dwóch sekund gepardy potrafią nawet biec do 70km/ godzinę, czyli jest to wręcz zawrotna szybkość. Maksymalna szybkość, z jaką mogą biec gepardy wynosi nawet do 113 km/ godzinę. Kiedy już złapią swoją ofiarę to powalają ja bardzo szybkim i zdecydowanym ruchem na ziemię, a dzięki temu mogą ją pochwycić za jej gardło, a właśnie wtedy niestety, ale taka ofiara nie może już więcej złapać tchu. Mimo, że gepardy biegną w naprawdę porażającym tempie to mają jedną swoją wadę, gdyż nie są zbyt wytrzymałe i szybko potrafią zaniechać swój pości, a to sprzyja antylopie, która w ten sposób będzie potrafiła przed nim uciec. Dodatkową ciekawostka jest fakt, że gepardy jako jedyne wielkie koty na kuli ziemskiej nie mogą całkowici schować pazurów. Ale dzięki nim mają bardzo chwytne łapy, a szczególnie podczas biegu, jaki przemierzają.

Tygrys

Tygrys jest nie tylko zwierzę, które budzi naprawdę sporo strachu, ale także pozwala na to, abyśmy mogli się nim także bardzo fascynować. Być może dlatego, że jest on tak wielki, a także piękny. Tygrys jest myśliwym doskonałym, bo kiedy już raz zapoluje na swoją ofiarę, to na pewno ją złowi, nie ma w tum żadnego wątpienia. Tygrysy nie tylko polują na różnego rodzaju sarny, ale także i dzikie świnie, a dzięki swojemu pasiastemu futru są praktycznie niezauważalne wśród tych wszystkich traw i krzewów, a to pozwala im w dużej mierze na znaczne łupy. Największy tygrys może osiągnąć nawet do 3 metrów długości, czyli równa się z tym także jego wielka moc i siła. To właśnie są najpotężniejsi przedstawiciele kotów. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że tygrysy jako jedyne wśród kotów bardzo lubią kąpiel, gdyż sprawia im ona niewiarygodną przyjemność, a także pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, co jest wręcz fantastycznym doznaniem. Jest to gatunek zagrożony, a także objęty ścisłą ochroną.

Słoń

Słoń jest zwierzęciem największym na naszym, lądzie i to bez wątpienia. Przemierzają codziennie naprawdę bardzo duże odległości, a wszystko to w poszukiwaniu wody, jak i jedzenia. W zależności od rodzaju słoni zamieszkują one albo lasy porośnięte drzewami, albo też sawanny. Samice nazywa się także krowami, a żyją one w stadach, gdzie przewodzi najstarsza z nich. Jednakże samce, które są także nazywane bykami żyją samotnie, a do tego mogą nawet uzyskać 3 tony wagi i mierzyć ponad 3 metry wzrostu, a jest to naprawdę bardzo imponujący wynik.

Żyrafa

Żyrafa jest uważana przede wszystkim za jedno z najwyższych zwierząt świata. Właśnie dzięki temu swojemu wielkiemu wzrostowi tak bardzo jest ona zapamiętywalna, a także budząca wiele fascynacji. Dzięki możliwości jakie ma prze swój wzrost obserwuje ona z dużej wysokości teren, co jest naprawdę bardzo przydatną bez wątpienia sprawa. Liczba kręgów szyjnych, jakie ma żyrafa wynosi tyle samo, co i u ludzi, czyli jest to liczba 7. Tyle, że kości żyrafy są znacznie dłuższe, w tym właśnie tkwi ta różnica, która dzieli je z ludźmi.