Ptaki, które występują w Polsce

Ptaki są najbardziej ekscytującymi i najbardziej przyprawiającymi o dreszcze zwierzętami na ziemi, ale także i w powietrzu. Być może są tak bardzo przez nas lubiane i inspirują nas dlatego, że właśnie to tylko one potrafią latać, a człowiek na przestrzeni wieków zastanawiał się, jak można by było tego dokonać. Ptaki maja nie tylko różne kształty, ale także i wszelkiego rodzaju kolory, są różne gatunki ptaków. Niektóre zaś nie potrafią latać. Do takich gatunków ptaków nie tylko należy kura, ale także i struś, pingwin, czy kiwi. Te ptaki mimo, że mają skrzydła, to jednak nie potrafią tego robić. Zwykle ptaki rozmnażają się poprzez składanie jaj. To jest taki ich optymalny rozwój i praktycznie każdy ptak ma w ten sposób możliwość życia. Bardzo nas te wszystkie gatunki ptaków inspirują, a do tego są absolutnie piękne. Niektórzy uważają także, że ptaki to ich wielka prawdziwa pasja, dlatego tez z wielkim oddaniem oglądają coraz to nowe okazy, a do tego udają się do różnych miejsc na całej ziemi.

Dzięcioł

Dzięcioł jest ptakiem, który przede wszystkim przystosował się do życia na gałęziach i na pniach drzew. Dodatkowo na całej kuli ziemskiej występuje ponad 200 gatunków tych niesamowitych ptaków, można także z powodzeniem znaleźć je także w Polsce. Większość z tych ptaków żywi się głównie małymi owadami i larwami, które można spotkać w pniach, gałęziach, a także konarach tych drzew. Dzięcioła można z powodzeniem usłyszeć nawet w polskim lesie, wystarczy się tak naprawdę mu bardzo dobrze przysłuchać, a na pewno będzie dało się usłyszeć jego stukanie w drzewo.

Sierpówka

Długość ciała tego ptaka wynosi dwadzieścia osiem centymetrów. Cechami charakterystycznymi tego ptaku są beżowy wierzch ciała, czarna półobroża na karu oraz długi ogon. Można tego ptaka spotkać w większości miast i wsi we Środkowej Europie. Mieszkańcy miast w większości nalezą do miłośników ptaków. Niektórzy jednak nie darzą tych ptaków sympatią. Samiec tego gatunku już od samego rana wydaje przenikliwe głosy. Na początku dwudziestego wieku ptak ten występował tylko na Półwyspie Bałkańskim. Przypuszcza się, że Turcy sprowadzili tego ptaka z Indii do Azji Mniejszej i otaczali go szczególną opieką. Nie są znane natomiast przyczyny gwałtownego zwiększenia się zasięgu tego gatunku ptaka. Bardzo często zdarza się, że ptaki osiedlają się w nowych oraz dosyć odległych rejonach. Wysoka jest rozrodczość sierpówki. Odbywa się pięć a nie raz sześć lęgów rocznie ( po dwa jaja w lęgu).

Orzeł przedni

Długość ciała tego ptaka waha się od sześćdziesięciu dziewięciu do dziewięćdziesięciu jeden centymetrów. Jest to bardzo duży ptak. Dorosły orzeł jest ciemnobrązowy. Charakteryzuje się majestatycznym lotem szybowcowym, który czasem przerywany jest potężnymi uderzeniami skrzydeł. Występuje w rozległych lasach, przeważnie górskich. Jest uważany za króla ptaków i ptaka królów. Od dawnych lat otaczany był czcią. Swoje gniazdo ptak ten buduje w skalnych niszach lub na drzewach. Jego pokarmem są: ptaki, średniego rozmiaru ssaki oraz padlina.

Dzięcioły

Dzięcioły posiadają najbardziej wytrzymałą czaszkę ze wszysrkich ptaktów. Aż trudno uwierzyć, że ta mała główka jest na tyle mocna iż potrafi wytrzymać całe godziny walenia diobem w drzewo i ani nie pęka, ani ptak nie dostaje wstrząsu mózgu. Nie jest nawet otumaniony, gdyż może w każdej chwili przerwać stukanie i odlecieć, czego w pewnościa nie dałby rady uczynić gdyby był skołowaciały po waleniu głową w drzewo. Dzięcioły to stosunkowo niewielkie ptaki o długości od ośmiu do sześćdziesięciu centymetrów. Charakterystyczna u nich jest budowa stopy – jeden z palców ustawiony jest przeciwstawnie w stosunku do pozostałych, dzięki czemu dzięcioł może stanąć na pionowym pniu drzewa i nie spada.

Wróble

Wróble to chyba najpospoliciej występujące ptaki na świecie. Jest to jednocześnie największy rząd ptaków i obejmuje ponad 5400 gatunków. Dla porównania wszystkich gatunków ptaków jest około 10000. Zatem widać, że jset to całkiem spora grupa. W ciągu tysięcy lat wróble zdołały wyewoluować do życia we wszystkich spotykanych na ziemi klimatach i srodowiskach z wyjątkiem tylko Antarktydy. Zwykle sa to małe ptaki o szaro – brązowo – białym upierzeniu. Wróble są bardzo sprawnymi lotnikami i potrafią bardzo szybko i zwinnie manewrować w powietrzu oraz szybko poderwać się do lotu dzię ki swojej krepej budowie ciała i charakterystycznemu kształtowi skrzydeł zwężanych ku końcom.

Papugi

Chyba każde dziecko przeżyło taki okres w życiu, kiedy koniecznie chciało mieć jakiegoś zwierzaka i zamęczało rodziców tak długo aż ci ulegli i kupili mu jakiegoś małego pupila. Mogły to być rybki, chomik albo papużki. Te hodowane w domowych klatkach to najmniejsi przedstawiciele rzędu papugowych. Ich dziko żyjacy w Ameryce Południowej i Australii bracia osiągają znacznie większe rozmiary i są o wiele bardziej kolorowe. Charakterystyczny dla papug jest bardzo masywny, choć krótki dziób, którym rozłupują nasiona, orzechy oraz wypijają nektar i wyjadają pyłki z kwiatów. Najbardziej znanny gatunek papug to Ara.

Sowy

Sowy to drapieżniki, które na drodze ewolucji przystosowały się doskonale do polowania w nocy i o zmierzchu i w tych porach są zwykle najaktywniejsze choć są gatunki, które prowadzą dzienny tryb życia, jednak są one w mniejszości. Terytorium ich bytowania obejmuje cały świat, nie są to ptaki szczególnie wybredne i prowadza osiadły tryb życia. Żywią się głównie małymi gryzoniami jak myszy, ryjówki, nornice, ale większe osobniki nie pogardzą zapolowaniem na małe koty czy nawet psy. Doskonałych łowców czyni z sów ich doskonały słuch, dzięki któremu są w stanie bezbłędnie namierzyć swoją ofiarę i upolować sobie obiad.