Owady z naszego rejonu

Grupa zwierząt, która jest chyba najbardziej przez człowieka znienawidzona, a także każdy jej unika jak ognia, to właśnie owady. Nie tylko owady potrafią w znaczny sposób nam urozmaicić podle życie, ale także i naszym zwierzętom. Często można spotkać całe roje owadów, które są w naszych domach i niestety, ale bardzo nam one przeszkadzają, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo są groźne. Przede wszystkim dlatego, że owady naprawdę bardzo szybko się rozmnażają i potrafią żyć w różnych warunkach klimatycznych, cz to będzie zima, czy to będzie upał, nie straszna im praktycznie żadna pogoda. Właśnie dlatego też owady odżywiają się praktycznie wszystkim, co napotkają na swojej drodze. Być może z tego względu potrafią dostosować się do wszystkich warunków, jakie tylko są. Jest top naprawdę niezwykła sprawa, o której przede wszystkim trzeba pamiętać. Jednak ludzie w wielu przypadkach radzą sobie z nimi, gdyż pomaga im w tym wszystkim bardzo chemia, a także ich spryt, różne pułapki, na które takie owady się łapią nieświadome niebezpieczeństwa.

Mrówki

Mrówki są owadami, które można spotkać praktycznie na całej naszej ziemi. Nie ma zakątka na ziemi, gdzie nie byłoby tych maleńkich, ale bardzo zaradnych i sprytnych stworzeń. Mrówki tak bardzo są „fantastyczne”, że umieją praktycznie robić wszystko, aby tylko przetrwać. Większość mrówek żyje przede wszystkim w mrowiskach, gdyż tam jest nie tylko najbardziej bezpiecznie, ale także i można tam znacznie bardziej przetrwać, wychować swoje potomstwo, no i pracować na całe mrowisko. Wylęgające młode osobniki w mrowisku są naprawdę bardzo bezpieczne, można powiedzieć, że nic im nie grozi, ani ze strony innych zwierząt, ani tez ze strony człowieka, bo przecież nikt by nie chciał, żeby napadło go całe mrowisko mrówek, których jest miliony. Kiedy żyją w mrowisku to każda mrówka m określony swój rodzaj pracy, jaką ma w nim wykonać, więc wie co ma robić, a dzięki temu cała „społeczność” mrówek fantastycznie funkcjonuje i żyją sobie w zgodzie i wielkiej harmonii. Jest tam wielka królowa mrówek, która to składa jaja, ale większość mrówek, które się z nich wylęgają to mrówki o płci żeńskiej, czyli robotnice, a te z kolei nie tylko budują gniazdo, ale także i chronią go. W terminach, które są ustalone przychodzą także na świat nowe królowe, a także osobniki płci męskiej. Właśnie królowe mają skrzydła i opuszczają swe gniazda w postaci całych roi owadów. No, a samce mają nieco gorzej, bo zdychają oni tuż po zapłodnieniu królowej, ale dzięki nim tak naprawdę może istnieć życie mrówek.

Pchła

Chyba najmniej proszonym gościem szczególnie u zwierząt i ludzi jest pchła. Pchłę można nazwać pasożytem, a wszystkie dlatego, że zeruje ona na innych żywych stworzeniach i właśnie z nich pobiera nie tylko pokarm, ale także i chroni się przed różnymi zagrożeniami. Dorosłe osobniki potrafią żywić się krwią ssaków i to nie tylko psów, jakby się nam mogło wydawać, ale także i ludzką. Dodatkowo pchły zasiadają także i u ptaków. Są naprawdę świetnie przystosowane do trybu życia jaki mają. Dzięki temu, że mają spłaszczone ciała to potrafią z wielką gracją poruszać się wśród całej tej sierści i masie piór. Dodatkowo posiadana przez nich naprawdę bardzo twarda i gruba powłoka na ciele pozwala im na przetrwanie w razie gdyby osobnik zaczął się silnie drapać. Mimo, że pchły należą do grupy owadów, to dzieli ich to, że nie mają skrzydeł, jednak przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego z pomocą swoich naprawdę długich skoków. Niektóre pchły mają możliwość nawet skoku na odległość, która jest nawet do 200 razy większa nic ich długość ciała. Dodatkowo trzeba by było pamiętać o tym, że kiedy pchła gruzie, to wstrzykuje do ciała swojej ofiary taki specyficzny płyn, poprzez który krew ugryzionego przez nią stworzenia nie chce krzepnąć. Właśnie w takim wypadku niestety, ale pojawiają się na skórze bardzo swędzące bąble, które na pewno nie są żadną fajną sprawą, a wywołują tylko ból i wiele swędzenia. Jednak na pchły ostatnimi czasy jest rada, bo wiele hodowców potrafi uwolnić je od zwierząt.

Pszczoła

Znamy naprawdę bardzo dużo gatunków różnych pszczół. Niektóre z nich żyją w rojach, inne znowu wiodą żywot w osamotnieniu. Jeśli już mowa o gnieździe, to nawet w tym pojedynczym może znajdować się nawet około 100000 pszczół, więc lepiej by było dla człowieka, gdyby omijał takie właśnie miejsca bytowania tych owadów. Pszczoły robotnice, kiedy tylko przefruwają z kwotka na kwiatek zgromadza pyłek kwiatowy, który później jest bardzo dobry do produkcji wosku i miodu.

Biedronka

Biedronka jest owadem, którego tak bardzo lubimy. Być może dlatego, że biedronki wyglądają nie tylko tak bardzo niewinnie, ale i też pięknie. Są to owady czerwone, a na swoim ciele maja liczne czarne kropki. Na podstawie kropek, które się tam znajdują można nie tylko określić ich wiek, ale także i przynależność do danego gatunku, co jest bardzo ważna, gdyż istnieje na świecie naprawdę ich wiele. Biedronki są szczególnie lubianymi owadami przez ogrodników, gdyż zjadają one ogromne ilości mszyc, a te z kolei atakują kwiaty.

Modliszka zwyczajna

Nazwa ich pochodzi od ich pozy jaką przyjmują, czyli złożone ręce do modlitwy. Występują najliczniej w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Na południu kraju występuje modliszka zwyczajna, a na świecie jest znanych ponad dwa tysiące osiemset gatunków. Głowa modliszek jest bardzo ruchliwa z dużymi oczami, a skrzydła błoniaste, bogato użyłkowane w trakcie spoczynku składane wzdłuż ciała. Pierwsza para służy do łapania ofiary. U niektórych ubarwienie podobne do kwiatów, w których czatują na swoje ofiary. Modliszki są drapieżne i występuje kanibalizm. W przypadku pięciu do trzydziestu procent po kopulacji zjadają swoich samców. Żeby do tego doszło sezon godowy musi się kończyć lub w pobliżu nie ma pożywienia. Płeć można rozpoznać po segmentach na odwłoku, czyli samiec ma ich osiem, a samica sześć. W Europie Środkowej jest modliszka zwyczajna, u których samce są mniejsze i można ją spotkać od sierpnia do października na ciepłych suchych stanowiskach. Samica składa od stu do dwustu jaj w kokonach przylegających do łodygi roślinie.