Wybrane ssaki

Tak naprawdę ludzie chyba najbardziej kochają ssaki. Po prostu wszyscy uważamy, że ssaki są na tyle wspaniałymi istotami, że nie tylko wyglądają naprawdę pięknie, ale także nie budzą w nas żadnego lęku, czy strachu. Jak bardzo możemy się zdziwić, kiedy tylko poznamy zupełnie inne ssaki, których dość często się bardzo obawiamy, bo przecież kto by pomyślał, że ssakiem jest nawet nietoperz, czy mrówkojad. Jednak bardzo duża liczba osób już o tym nie pamięta, albo też wcale się tym nie interesuje, jak też często się może zdarzyć. A jednak warto by było poznać życie tych innych ssaków, a także dowiedzieć się, jakie to jeszcze możemy zwierzęta zaliczyć do tej, a nie innej grupy. Jest to naprawdę bardzo ważna sprawa i musimy koniecznie pamiętać, że nawet nietoperz jest ssakiem. Czasami ich się obawiamy, czasami budzą w nas wstręt, ale są to zwierzęta można powiedzieć, że najbliższe nam wszystkim. Także pamiętajmy o tym i nie zapominajmy, że takie tez istnieją. Jednak mimo swojego wyglądu często nie musimy się ich wcale obawiać.

Mrówkojad

Potocznie uważa się, że mrówki nie są zbyt miłymi owadami i bardzo nam wszystkim przeszkadzają. No i właśnie do tego został stworzony mrówkojad, aby w zupełnie naturalny sposób je zjadać. Dzięki temu, że ma bardzo długi język może zjadać niesamowicie dużo różnych mrówek. Jednakże większość ze swojego czasu śpi, bo zajmuje mu sen nawet około 15 godzin dziennie, czyli naprawdę bardzo długi czas. No i najlepiej poza spaniem idzie mu buszowanie wśród gniazd tych wszystkich mrówek, gdyż tam jest ich całe mnóstwo. Ma bardzo silne pazury na przednich łapach, które są wspaniałe do tego, aby rozgarniać gniazda mrówek, przy czym mrówkojady nie niszczą tych wszystkich gniazd całkowicie. Wygarnia wszystkie te mrówki swoim silnym językiem. Warto pamiętać, że ten język jest wyciągany nawet do 150 razy na minutę na odległość nawet 60 cm, czyli jest on wprost stworzony do łapania wszelkiego rodzaju mrówek, a to naprawdę bardzo mu w tym pomaga. Można nawet rzec, że na takiego napastnika wszystkie mrówki nie mogą już nic poradzić , gdyż jego język pokryty jest bardzo dużą ilością lepkiej śliny, do której te mrówki tak bardzo się przyklejają, że nie mają już żadnej szansy na obronę, czy ucieczkę. Mrówkojad z takiego gniazda potrafi wyjeść nawet do 140 mrówek, przy czym zaraz po penetracji go przenosi się do innego gniazda w poszukiwaniu kolejnej porcji pokarmu. Po każdej wizycie mrówkojada mrówki zaczynają odbudowywać gniazdo, więc na stałe ma on pożywienie.

Hipopotam

Hipopotam jest takle uznawany do Ssaków. Tak naprawdę większymi zwierzętami an ziemi są oprócz hipopotamów tylko i wyłącznie słonie. Hipopotamy są ogromne, bo nawet ich sama miara może sięgać do 4 metrów. Bardzo dużym zagrożeniem dla tego wielkiego zwierzęcia jest przede wszystkim przegrzanie ich organizmu, dlatego tez całe upalne dni siedzą w jakichś chłodnych miejscach, a najczęściej jest to woda. W nocy, kiedy już cała ta temperatura powietrza spada i są bezpieczne, a upał im nie doskwiera wychodzą na ląd, po to by móc najeść się do syta trawy. Więc nie są to zwierzęta mięsożerne, a raczej roślinożerne na szczęście dla innych zwierząt. Samice razem z młodymi żyją razem wspólnie w grupie. Jedynie samce, które żyją nieopodal takiej grupy są dopuszczane wyłącznie za pozwoleniem samic do niej, kiedy zajdzie taka potrzeba. Mały hipopotam rodzi się z miarą nawet do metra. Przy czym pozostałe ciągle z matką, nie może pod żadnym pozorem się od niej oddalać, a matka liże je, kiedy jest posłuszne, a bodzie głową, kiedy zachowuje się źle.

Niedźwiedź

Niedźwiedzie, należą do najcięższych i najniebezpieczniejszych ssaków. Niedźwiedzie poruszają tylko na czterech łapach, chociaż potrafią tak jak ludzie stać na dwóch tylnych łapach. Niedźwiedzie, mają ogromną silę, na dodatek jako małe potrafią one wspinać się po drzewach. Niedźwiedzie raczej nie gromadzą się w duże stada, wolą samotne życie. Podczas snu zimowego, samice niedźwiedzi rodzą swoje potomstwo. Przez cale lato i jesień, niedźwiedzie gromadzą pokarm i szukają dobrej, kryjówki czyli legowiska. W okresie zimy, to właśnie tam zalegają. Male niedźwiadki, przez pierwszy okres swojego życia nie potrafią żyć samodzielnie, opuszczają legowisko, dopiero wtedy gdy o pożywienie jest dużo łatwiej. Male niedźwiadki, dopiero po pól roku, są w stanie samodzielnie żyć. Najbardziej charakterystycznym niedźwiedziem, jest niedźwiedź polarny.

Niedźwiedź brunatny

Jego długość głowy i tułowia wynosi od stu sześćdziesięciu do dwustu czterdziestu centymetrów. Masa ciała tego niedźwiedzia waha się od siedemdziesięciu do czterysta pięćdziesięciu kilogramów, maksymalnie wynosi siedemset osiemdziesiąt kilogramów. Jego tułów jest masywny, ma krótką, grubą szuje, niewielką głowę, krótki ogon. Jego futro ma kolor w różnych odcieniach brązu. Występuje w Eurazji, północnej Afryce, Ameryce Północnej. Natomiast w naszym kraju można go spotkać na Babiej Górze, w Tatrach i Bieszczadach. Jego pożywieniem są owoce leśne, ryby, owady, żaby, jaja, ptaki oraz ssaki.

Ssaki kolczaste

Ciało ssaków kolczastych pokryte jest długimi kolcami, głównie po to aby pomóc im przetrwać i ochronić ich przed większymi drapieżnikami. Wśród ssaków kolczastych rozpoznać możemy, jeże i jeżozwierze. Jeż jest zwierzęciem, jedynym w sowim gatunku, tylko on posiada ponad trzy tysiące kolców na całym sowim ciele. Jeże najczęściej poruszają się pod osłoną nocy. Głównie dlatego, że ich barwa pozwala im na łatwe wtopienie się w ciemność. W dzień jeże udają się na spoczynek. Do kolejnego rodzaju tych zwierząt należą jeżozwierze, jest to rodzina gryzoni. Występują jedynie w Afryce i Azji. Te zwierzęta posiadają zazwyczaj krótkie ogony, to pozwala im na lepsze przetrwanie. Tak jak jeże jeżozwierze żyją i polują na pożywienie przeważnie w nocy, w dzień odpoczywają, najmniejszy jeżozwierz osiąga długość 10 centymetrów. Największy przedstawiciel, może ważyć nawet do 27 kilogramów.