Żółwie

Żółwie są dość zróżnicowaną grupą zwierząt. Wśród nich trafiają się mięsożerne jak i roślinożerne, lądowe oraz wodne. Wszystkie są jajorodne. Żółwie są najpopularniejszymi zwierzętami terrarystycznymi w Polskich domach. Niestety nie każdy wie jak o nie prawidłowo dbać. Żółwie, bowiem potrzebują preparatów z wapniem oraz naświetlania UVB, aby ich skorupa nie ulegała deformacji. Przy odpowiednich warunkach żółwie się bardzo łatwo rozmnaża. Składają jajka, które są nieco innego składu chemicznego niż u krokodyli czy ptaków. Najpopularniejszym gatunkiem są żółwie czerwonolice. Można je nabyć praktycznie w każdym zoologicznym.

Żółwie to zdecydowanie najsympatyczniejsze z gadów. Te powolne, majestatyczne stworzenia nikomu ni zrobią krzywdy. Pływają sobie spokojnie w oceanach, morzach, rzekach albo żyją na bagnach. Ich życie określane jest przez zegar biologiczny, który nakazuje im w odpowiednim momencie udać się na miejsce godów w celu złożenia jaj, z których wykluje się potomstwo. Żółwie posiadają twardy i wytrzymały pancerz zewnętrzny w postaci skorupy pokrywającej całe ich ciało. Otwarty jest on tylko z dwóch stron – z przodu i z tyłu. Jednak żółw może w razie zagrożenia schować się w całości do środka i jest wówczas całkowicie bezpieczny przed drapieżnikami.

Żółwi na świecie znajduje się obecnie ponad dwieście bardzo różnych gatunków. Żółwie najbardziej się różnią od wielu innych gatunków. Mają one opancerzony pancerz, który znacznie ułatwia im przeżycie na ladzie i pod wodą. Żółwie co ciekawe potrafią pływać, mogą one pod wodą nabierać bardzo dużych prędkości. Żółwie nie posiadają zębów. Większość żółwi jest roślinożercami, żywią się one raczej roślinnością orską, oraz zwierzętami morskimi. Co charakterystyczne wszystkie żółwie rozmnażają się poprzez składanie jaj. Pozostawiają je na lądzie suchym. Male żółwie zaraz po wykluciu swoje jajo, zasypują ziemią. Następnie jeśli znajdują się w miarę blisko wody, natychmiast tam wędrują i się w niej zanurzają. Większość żółwi, woli mieszkać w bardzo ciepłych rejonach świata. Żywotność żółwi jest bardzo długa, potrafią one żyć nawet do dwustu lat. Największe żółwie, osiągają długość nawet 15 metrów. Żółwie mogą także sporo ważyć nawet do stu kilogramów.

Akwaterrarium

Akwaterraria to zbiorniki terraryjne dla żółwi wodno- lądowych. Charakteryzują się głównie tym ze są jak terraria otwierane z przodu a w środku znajdują się akweny zazwyczaj zajmują one 2/3 powierzchni akwaterrarium. Zbudowanie akwaterrarium to dość trudna sprawa. Należy, bowiem mieć pojęcie o klejeniu szkła tak, aby nic nie przeciekało. Najlepiej zrobić sobie dobry projekt a następnie zebrać materiały. Klejenie można poćwiczyć klejąc sześcienne zbiorniczki z kawałeczków szyby i sprawdzając czy nie przeciekają. Składając akwaterrarium należy pamiętać, że musi być w nim wentylacja oraz odpowiednio zaizolowane kable od żarówek i świetlówek. Zbiorniki takie bardzo dobrze się prezentują. Można w nich trzymać także inne zwierzęta jak choćby węże, które żyją w wodach. Akwaterraria nadają się też dla jaszczurek tropikalnych takich jak np. legwan zielony. W zbiorniku takim najlepiej nalewać specjalnie odgrzybioną wodę gdyż zwykła może sprzyjać rozwijaniu się grzybów i pleśni w terrarium, ze względu na wysoką temperaturę, jaka w nim panuje. Ważne jest też użycie preparatu odgrzybiającego po każdej zmianie wody.