Podział płazów

Podział płazów

Płazy można podzielić na trzy główne grupy. Znajdują się wśród nich płazy beznogie, czyli jak sama nazwa wskazuje, takie, które nie posiadają kończyn, bezogonowe, te natomiast nie mają ogona oraz płazy ogoniaste, czyli takie, które ten ogon posiadają. Omówmy poszczególne grupy płazów. Płazy beznogie charakteryzują się tym, że posiadają ciało walcowate które, może osiągać długość nawet do półtora metra. Płazy te posiadają kręgosłup mimo to, nie mają one żadnych kończyn. Przedstawicielem tej grupy dżdżownice. Zamieszkują one raczej tereny wodne. Na ladzie są rzadko spotykanymi przedstawicielami, raczej nie występują. Płazy bezogonowe nie posiadają ogona, mają natomiast bardzo silne i długie kończyny tylne, które ułatwiają im przemieszczanie się i skakanie nad wodą. Żyją one głównie w nocy, w dzień szukają raczej dobrej kryjówki. Głównymi przedstawicielami tej grupy płazów są żaby oraz ropuchy. Są one najbardziej charakterystyczne dla płazów bezogonowych. Płazy ogoniaste to takie, płazy, które posiadają bardzo dobrze wykształcony ogon. Po za tym w ich budowie występuje również dwie pary kończyn. Płazy te prowadzą życie zarówno wodne jak i lądowe. W Polsce przedstawicielami tej grupy płazów jest na przykład salamandra, która prowadzi życie półwodne. Wszystkie płazy ogoniaste, są objęte ochroną, jest ich coraz mniej, dlatego tak ważna jest ich skuteczna ochrona.

Płazy beznogie

Są to bardzo prymitywne płazy żywiące się larwami owadów i innych bezkręgowców. Mają zredukowane kończyny i pasy takie, jak barkowy i miednicowy. W skórze zaś drobne łuski. Kręgosłup składa się z dwustu dwuwklęsłych kręgów. Żyją w wilgotnej glebie w krajach tropikalnych. Ich czaszka jest zwarta i twarda, duża liczba kręgów, oczy zaś uwstecznione, a na głowie czułki z chemoreceptorami. U większości jest zredukowane płuco, a u niektórych brak go w ogóle. Są one powszechne na całym świecie.

Płazy ogoniaste

Salamandra

Jest to gatunek jaszczura plamistego z gatunku płaza ogoniastego. Występuje w szerokim zasięgu, prowadzi samotny i drapieżny tryb życia. Ma wiele podgatunków, a w Polsce jest prawnie chroniona. Osiąga długość do dwudziestu czterech centymetrów. Ma walcowate, krępe ciało, dużą głowę i spłaszczony pysk. Oczy zaś wyłupiaste o okrągłych źrenicach. Na bokach zaś są pigmentowe gruczoły przyuszne. Ma też drobne dwurzędowe zęby. Ogon jest krótszy od ciała, a skóra jest gładka i błyszcząca. Lubi wilgoć, a aktywność przypada na noc. Występuje na każdym kontynencie. Ciąża trwa pięć miesięcy, a zapłodnienie poprzez seks z samcem, ale jest jajorodna. Toksyny z gruczołów są czasami używane do celów halucynogennych.

Akselotl meksykański

Aksolotl meksykański, czyli ambystoma meksykańska to średniej wielkości płaz ogoniasty. Cechą bardzo charakterystyczną dla tego gatunku jest neotenia. Neotenia polega na tym, ze już nawet larwy posiadają zdolności rozrodcze i mogą się z powodzeniem rozmnażać podczas gdy wszystkie inne gatunki muszą najpierw osiągnąć pełną dojrzałość. W swoim naturalnym środowisku aksolotl żyje wyłącznie w wodzie i nigdy nie przekształca się w postać lądową. Charakterystyczne dla postaci wodnej są skrzela ulokowane na wypustkach po obu stronach głowy. Znajdują się one na zewnątrz ciała i nie są niczym osłonięte.

Płazy bezogoniaste

Drzewołazowate

Jest to rodzina płazów bezogoniastych i ubarwienie jest u nich jaskrawe, a ich skóra zawiera silny jad. Zazwyczaj są małych rozmiarów. Występują w Ameryce Południowej i Środkowej oraz na Hawajach. Tubylcy używają toksyn z ich skór do zatruwania swoich strzał. Na skórze mają piękne kolory i kształty. Poziom toksyczności zależy od gatunku i populacji. Jaskrawy kolor daje sygnały, że zwierzę jest niejadalne. Jednak należy wiedzieć, że są osobniki, które żywią się nimi i jest to amazoński wąż. Zamieszkują wilgotne regiony tropikalne najczęściej lasy tropikalne. Bytują na wysokości najwyżej sześciu metrów. W niewoli żyją nawet do dwudziestu lat.

Drzewołaz

Drzewołazy to płazy z rodziny bezogonowych. Charakteryzują się jaskrawymi plamami na ciele i silnym jadem w skórze. Występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Tubylcy zatruwają strzały toksynami z ich skóry. W terrarystyce jest dopuszczone kilka gatunków drzewołazów. Aby hodować którykolwiek z nich potrzebne są specjalne licencje. Są to żaby tropikalne, dlatego terraria dla nich powinna wypełniać roślinność i powinno tam być wilgotno. Ikra składana jest na ziemi i po wykluciu kijanki przenosi samiec na plecach. Drzewołazy trzyma się w szczelnie zamkniętych terrariach. Potrzebują także świetlówek UVB dla zwierząt tropikalnych.

Rzekotka drzewna

Rzekotki to małe żabki o proporcjonalnej budowie ciała. Dorastają do 7 cm. Ich tylne nogi przystosowane są do skoków. W Polsce są pod ochroną i hodowla jest zabroniona. Jednak w innych krajach są hodowane. W Polsce hoduje się inne gatunki rzekotek mimo to w naszym kraju możemy je po prostu spotkać w naturze. Są zwierzętami subtropikalnymi, mimo że występują w klimatach umiarkowanych. Subtropikalność wynika z występowania w zbiornikach wodnych i na nadbrzeżach. Samce podczas okresu godowego dają nocne koncerty umilając wieczory nad jeziorami i stawami. Mimo ochrony w Polsce wyłapuje się je i sprzedaje za granica jednak nie jest to jakiś ogromny odłów.