Udomowione ssaki

Wszystkie ssaki posiadają elementy wspólne charakterystyczne tylko dla ich gatunku. Większość z nich, nie potrafi dostosowywać temperatury, swojego ciała, nie reguluje jej. Tak więc są to zwierzęta stałocieplne. Samice ssaków, posiadają piersi, dzięki którym karmią swoje małe, pozwala im na to zawartość gruczołu mlekowego. Ssaki posiadają również kręgosłup, dzięki temu zalicza się ich do kręgowców. Temperatura, większości ssaków, waha się od 36 do 39. Ssaki żyją niemal wszędzie, zarówno, w środowisku wodnym jak i lądowym, oraz powietrznym jak nietoperze. Wiele ssaków, na skutek, działalności człowieka, znajduje się pod stała ochrona, nie można ich zabijać. Ssaki pokryte są owłosieniem w postaci futra tak jak na przykład u niedźwiedzi, sierści tak jak u psów, czy włosów, tak jak u ludzi. Nauka, która zajmuje się zwierzętami to teriologia. Większość ssaków, opiekuje się swoim potomstwem, na pewno nie zostawi ich bez opieki, starszego osobnika, ssaki mogą żyć samodzielnie, albo stadnie.

Psy

Według ekspertów psy są pierwszymi zwierzętami, które zostały udomowione przez człowieka. Do dzisiaj, uważa się je za najbardziej rozumne zwierzęta. Osiągnięto to na drodze ewolucji, przez cale lata psy żyły w symbiozie z człowiekiem. Psy są jedynym gatunkiem ssaków, w którym pomniejsze rasy tak bardzo różnią się pomiędzy sobą. Psy występują na całym świecie,na pewno tam gdzie występuje człowiek. Wszystkie psy mają parę cech charakterystycznych, wspólnych, należy do nich dobry słuch, i bardzo dobry węch. Wszystkie psy mogą się miedzy sobą rozmnażać. Różnice wynikające między nimi spowodował głównie człowiek. Hodował on je głównie poprzez selekcję. Należy pamiętać, że wszystkie psy wywodzą się od wilka. Początkowo wilki były głównie pomocą w czasie polowań. Dopiero później człowiek, wraz ze swoim rozwojem dostrzegł inne pozytywne cechy obcowania z wilkami. Wilki mogły być wykorzystywane na przykład, do ochrony stada zwierzęcego przed innymi drapieżcami.

Pies, najlepszy przyjaciel człowieka. Nie ma drugiego zwierzęcia, które człowiek tak by kochał i tak się do niego przywiązywał jak do psa. Nie ma tez drugiego zwierzęcia, które odwzajemniałoby to uczucie do człowieka. Jeśli domowy pupil jest dobrze traktowany i nie ma zaburzeń psychicznych, możemy być pewni, że będie nam wierny i będzie nas bezgranicznie kochał do końca życia. W rzeczywistości te nasze kochane domowe misiaki to drapieżniki. Pochodzą od udomowionych już tysiące lat temu postaci wilka szarego, który jest bezwzględynm zabójcą jeśli czuje się zagrożony albo jest głodny. Wobec tego i w psach czasami budzą się pierwotne instynkty i może dochodzic do niebezpiecznych sytuacji kiedy duży pies czując się zagrożony albo chcąc wywalczyć lepszą pozycje w stadzie, jakim dla niego jest ludzka rodzina, rzuca się na właściciela, zwłaszcza na dziecko. Jednakże takie przypadki zdarzają się niezmiernie rzadko. Obecnie istnieją ysiące różnych ras psów. Psy posiadają bardzo czułe zmysły, z których najważniejszy jest bez wątpienia węch, który jest setki razy lepszy od człowieka. Poza tym psy posiadają równie dobrze rozwinięty słuch, dlatego są w stanie usłyszeć zbliżającego się gościa i wszcząć alarm zanim jeszcze podejdzie on do drzwi. Psy dożwają co najwyżej do 20 lat. W przeliczeniu 20 ludzkich lat to dla psa równowartość 96.

Koty

Koty obok psów, są najczęściej domowymi zwierzętami. Po raz pierwszy do udomowienia kotów, doszło w starożytnym Egipcie. Obecnie na całym świecie istnieje wiele odmian, gatunków, rodzai kotów domowych. Najpiękniejsze z nich to koty perskie. Koty domowe, występują na całym świecie. Kto mogą żyć nawet 20 lat. Jednak średnia długość życia przeciętnego kto to około 13 lat. Samica która rodzi młode w tak zwanym miocie. Przeciętnie na świata przychodzi około 5 młodych kociąt. Obecnie znany jest pierwszy przodek kotów. Był nim kot nubijski. Koty są zwierzętami, które zdobywają swoje pożywienie na drodze polowania. Koty potrafią biegać bardzo szybko. Ciało kotów, do polowań jest bardzo dobrze przystosowane, posiadają one potężne pazury, które na czas polowania, osiągają jeszcze większą długość. Koty, niektóre z nich posiadają bardzo dużą szczękę, oraz ogromne zęby. Wszystko to ułatwia im polowanie, na zwierzęta. Najczęściej koty domowe, wymagają naszej specjalnej pielęgnacji, dlatego, zanim zdecydujemy się na posiadanie kota, przemyślmy tą decyzje. Do ciekawostek na temat kotów należy fakt, że osoby uczulone na sierść kotów powinny ich unikać, a znana piosenkarka Kalina Jędrusik, która była wielką miłośniczką kotów przypłaciła tą miłość atakiem astmy oskrzelowej z powodu uczulenia i śmiercią.

Koń

Koń, jakże przydatny człowiekowi od wieków, należy do rodziny koniowatych. Pierwotnie żył dziko i dość późno, około 3,5 tysiąca lat przed naszą erą, został udomowiony i zaprzęgnięty do rpacy. Przez wieki pomagał człowiekowi uprawiać ziemię będąc doskonałą siłą pociągową. Służył też do transportu, zarówno towarów na wozach, jak również ludzi w powozach, karetach i wierzchem. Był również nieoceniony w czasach pierwszych wojen, gdy kawaleria odgrywała olbrzymią rolę w zdobywaniu kolejnych ziem i obronie przed najeźdzcami. Dziś konie są już na tyle udomowione, że istnieją nawet wyspecjalizowane hodowle czystej krwi królewskich rumaków, które dla kolekcjonerów są warte każdych pieniędzy i na aukcjach osiągają astronomiczne ceny.

Bydło domowe

Krowa, samica bydła domowego to, obok konia, najsilniej zakorzeniony w kultrze symbol wsi. Krowy hodowane są z dwóch powodów. Po pierwsze dla mleka, ponieważ ich mleko jest produkowane w bardzo dużych ilościach i w bardzo szybkim tempie przez cały rok, poza tym jest zrdowe i bogate w składniki odżywcze. Po drugie dla mięsa. Z bydłą domowego otrzymuje się wołowine wykorzystywaną do wytwarzania przeróżnych wędlin oraz w kuchni do przyrządzania pysznych potraw. Niegdyś, przed erą silnika spalinowego, woły były dodatkowo wykorzystywane jako siła pociągowa na równi z końmi. Nie były niestety tak szybkie, ale za to silniejsze, co było nie lada atutem rpzy uprawie ziemi.