Nietoperze

Nietoperze to jedyne ssaki, które potrafią latać. Są oczywiście latające wiewiórki, jednak one co najwyżej potrafią szybować na skórnych płatach od drzewa do drzewa. Nie ma tu jednak mowy o świadomym lataniu. Nietoperze natomiast posiadają przednie kończyny przekształcone w błoniaste skrzydła, dzięki którym mogą wznieść się w powietrze i świadomie kontrolować lot. Nietoperze prowadzą nocny tryb życia i są niemal ślepe. W terenie orientują się przy pomocy echolokacji. Tak tez namierzaja swoje ofiary gatunki owadożerne a roślinożerne szukają drzew z dojrzałymi owocami. W ciągu dnia przebywają w jak najbardziej zaciemnionych miejscach, stąd łatwo można je spotkać we wszelkiego typu jaskiniach. Są ponadto symbolem wampirów, gdyż niektóre gatunki nietoperzy faktycznie upodobały sobie zwierzęcą krew i potrafią żywić się na przykład na krowach nie zabijając ich przy tym.

W naszym rejonie, to znaczy w Europie Środkowej występuje dwadzieścia dwa gatunki tych ssaków. Ich skrzydło jest w sumie zbudowane tak samo, jak kończyna przednia każdego innego ssaka. Składa się z: przedramienia, ramienia, śródręcza, nadgarstka, palców. Większość tych ssaków doskonale orientuje się w przestrzeni dzięki echolokacji, to znaczy wysyłania oraz odbierania odbitych od przeszkód ultradźwięków. Ich słuch jest doskonały, natomiast ich niewielkie oczy potrafią prawdopodobnie odróżnić tylko światło od ciemności. Jedynie tropikalne nietoperze mają w miarę dobry wzrok. Ssaki te prowadzą nocne życie. Na czas dziennego wypoczynku i zimowego snu potrzebują odpowiednich kryjówek w dziuplach, lochach, ruinach, sztolniach, strychach. Między innymi likwidacja tych miejsc doprowadził do spadku liczebności nietoperzy, w niektórych miejscach spadek ten wyniósł ponad dziewięćdziesiąt procent populacji. Do najpospolitszych gatunków występujących w naszym regionie należą Podkowiec mały, Nocek Natterera, Gacek wielkouch, Borowiec wielki oraz Karlik malutki.

Potocznie określa się, że nietoperze są ptakami. Kto tak właśnie twierdzi jest naprawdę w wielkim błędzie, gdyż nietoperz jest ssakiem. Można powiedzieć, że nietoperze wywołują w ludziach naprawdę sporo lęku, a także obawy. No i niestety, ale być może dlatego, że wyglądają tak, a nie inaczej, gdyż są czarne, można nawet powiedzieć, że nieco mroczne. W naszym kraju często także widuje się naprawdę niebezpieczne, bo wściekłe nietoperze, które potrafią ugryźć, jednak ten gatunek jest objęty całkowita ochroną. Jednak na całym świecie można spotkać nawet do 900 gatunków. Nie są one pokryte żadnymi piórami, a do tego także nie składają jaj, przez co nie należą do grupy ptaków. Małe nietoperze są karmione mlekiem matki. Nietoperze potrafią znakomicie latać nie tylko, kiedy jest jasno, ale także opanowały tę sztukę w zupełnej ciemności, co naprawdę świetnie im wychodzi. Nietoperze wydają dźwięki, które nie są w żaden sposób słyszalne dla ucha ludzkiego, a właśnie poprzez to także nie słyszą ich inne zwierzęta. Jedzą praktycznie wszystkie, nie tylko owoce, ale także i ryby, pyłki kwiatowe, no i nawet krew. Być może właśnie przez ta krew powstało wiele mitów i legend na temat nietoperzy, że niby potrafią one się zaplątać w ludzkie włosy, że dodatkowo tez spijają krew ludzką, czyli są niesamowicie niebezpieczne. Tak nie jest, kiedy nietoperz jest zdrowy i nie choruje na wściekliznę, to raczej stroni on od towarzystwa ludzkiego. Dopiero, kiedy to zwierzę jest wściekłe to zaczyna być drapieżne.