Terraria

Terraria to nic innego jak lokum dla naszych podopiecznych. Każde zwierze terrarystyczne ma inne wymogi co do warunków panujących w terrarium. Na podstawie tych warunków możemy dobrać odpowiedni wystrój dla naszego zwierzaka. Terraria powinny mieć też odpowiednią wentylacje, oswietlenie i oczywiście ogrzewanie. Oświetlenioe nie jest tylko sprawą estetyczną. Większość żarówek w terrariach oprócz oświetlania pełni także inne ważne funkcje np. grzewczą, dostarczanie UVB ważnego dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości, pobudzającą (czyli emitującą promienie UVA ). Warto więc zadbać o odpowiedni wystrój terrarium aby umilić egzystencje naszemu pupilowi. Pamiętać należy jednak żę terrarium ma być dla niego przyjazne i nie umieszczać w nim np. trujących rośllin, przedmiotów z ostrymi krawędziami i tym podobnych. Obecnie terraria wykonywane są w tak rozmaity sposób ze można je z powodzeniem zrobić samemu od podstaw.

Oświetlenie

Ważnym elementem naszego terrarium jest oświetlenie. Każdy zwierzak wymaga innego rodzaju oświetlenia. Dość ważną rzeczą u większości zwierzaków terraryjnych jest oświetlenie UVB dzięki któremu ich organizmy mogą syntezować witamine D3 potrzebną do prawidłowego rozwoju kości. Obecnie na rynku dostępne jest ono w dwóch formach: świetlówek i żarówek kompaktowych. Obie w kilku wersjach jeśli chodzi o moc oraz procent promieniownia UVB. Kolejne ważne oświetlenie to oświetlenie grzewcze. Sosuje się je u osiemdziesięciu procent zwierząt. Najlepszym tego typu osprzętem do ogrzewania są żarówki odbłyskowe czyli typowe „lustrzanki” które mają kształt stożka który cały prócz podstawy pokryty jest materiałem odbłyskujacym a przez podstawe przechodzi skupiony promień światła który tworzy wyspe ciepła. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości oświetlenie. Należy pamiętać że żarówki UVB emitują to promienieowanie tylko rok a świetlówki już tylko pół roku.

Wystrój

Wystrój terrarium to ważna sprawa. Po pierwsze daje możliwość stworzenia zwerzęciu namiastki warunków panującyhc w jego naturalnym biotopie. Po drugie bardzo dobrze i estetycznie wygląda. Zrobienie wystroju nie jest niczym trudnym. Wystarczą podstawowe umiejętności manualne, troche narzędzi i materiałów. Na forach terrarystycznych jest masa poradników wykonywania ścianek, kryjówek dla podopiecznych czy nawet takich atrakcji jak wodospady. Zabierając się za taką prace należy pamiętać o projekcie gdyz robienie takich rzeczy „z biegu” zazwyczaj nie daje dobrych efektów. Doświadczeni terraryści wiedzą że nie ma lepszego terrarium niż takie wykonane własnoręcznie.

Budowa terrarium

Budowa terrarium samemu to nic trudnego. Jest to dużo tańsze niż kupienie gotowego terrarium i dzięki możliwości wyboru różnorakich materiałów można wpasowac terrarium w kolorystyke pokoju. Potrzebujemy tylko narzędzi, wybranego materiału odrobiny kabli i oprawek na żarówki i ok. tygodnia wolnego czasu. Obecnie popularne są terraria z płyt meblowych i skzła. Z tych materiałów da się zrobić już nie tylko mieszkanie dla pupila ale i ładny mebel wpasowujący się np. w salon. Plusem tego typu przedsięwzięcia jest także to że można dobrać sobie indywidualnie wymiary. Poleca się budowe terrariów na własną ręke gdyż mamy wtedy pewność że jest zrobione solidnie.

Terraria haremowe

Terraria haremowe to terraria dla gadów przyszykowanych do rozmnażania. Popularne sa zestawienia jednego samca i dwóch samic w jednym terrarium. Takie terrarium powinno być sporych rozmiarów. Jego długość powinna odpowiadać trzykrotnej długośći wszystkich mieszkańców (nie dotyczy to tylko węży). Powinny znajdowac się w nim kryjówki aby samice mogły chować się przed samcem. Ważne jest umieszczenie pojemnika w któ®ym samice złorzą jaja. Jednak początkujący terraryści powinni pozostawać przy jednym osobniku danego gaunku, gdyż mogą oni nie dać rady z dopilnowywaniem samca oraz inkubacją jaj. Terraria powinny mieć odpowiednie oświetlenie z kilkoma wyspami ciepła oraz odpowiednimi żarówkami UVB. Jaja po złorzeniu przez samice należy przenieść do inkubatorów. Jeśli już uda nam się z powodzeniem zapanować nad takim typem terrarium to przyneisie to nie tylko frajde ale i zyski ze sprzedaży młodych.

Roślinność w terrarium

Wystrój naszego trrarium to także roślinność. Jednak aby umieszczać w nim rośliny żywe należy mieć spore pojęcie o florystyce. To daltego że wiele roslin jest trujące a mieszkańcy terrariów amją duże skłonności do zjadania roślinek. Oczywiście należy także dobierać je do warunków panujących w terrarium gdyż np. lianki nie wytrzymają zbyt długo w terrarium pustynnym podobnie jak mech. Jeśli chemy aby nasze rośliny prpsperowały równie dobrze co podopieczni to dobrze jest także pamiętać o UVB dla nich, stają się dzieki niemu zdrowsze i ładniej rosną. Obecnie terraryści doradzają każdą rośline przed umiesczeniem w terrarium spryskać preparatem na insekty i grzyby, następnie poddać kwarantannie a dopiero potem umieścic w terrarium, gdyż zapobiegnie to pojawianiu się nieproszonych gości w terrarium. Naturalnie możemy chodować w terrarium same rośliny, np. wiele egzotycznych i ciekawych gatunków których wychodowanie wymaga wiele pracy. Terraria takie wyglądaja równie dobrze jak te z ruchlwszymi lokatorami.