Owady

Owady Jest to gromada stawonogów i najliczniejsza grupa zwierząt. Jak się szacuje ich liczba wynosi jeden milion. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, ale i przystosowanych do środowiska wodnego. Jak się okazuje były pierwsze, które nabyły umiejętność aktywnego lotu. Ich rozmiary wahają się od zero dwadzieścia pięć milimetrów do trzystu pięćdziesięciu milimetrów. W naszym kraju najbardziej rozpowszechnione są motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady maja znaczenie dla ekosystemów, ale są też wśród nich też szkodniki jak pasożyty czy komensale. Owady przenoszą też choroby pasożytnicze, wirusowe czy bakteryjne. Żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, sokami roślinnymi, krwią, roślinami, innymi owadami oraz pokarmem mieszanym. Oddychają tchawkami poprzez przetchlinki czyli otwory na powierzchni ciała. Rozwijają się w jajach poprzez przeobrażenie. Są dwa typy przeobrażeń: zupełne i niezupełne. Zupełne przeobrażenie następuje u motyli, chrząszczy, chruścików, muchówek i błonkówek.

Hodowanie w terrariach owadów jest równie popularną sprawą. I hodowle to nie tylko pająki ale też modliszki, patyczaki, straszyki czy nawet szarańcze, świerszcze, żuki, karaczany. Owady sa jednak duzo bardziej wymagające w hodowli od gadów czy płazów. Podczas wylinek trzeba ich uważnie pilnować. Trzeba pilnowac samic podczas składania jaj. Młode wymagają delikatnej opieki. W Polsce jest masa hodowców różnych owadów. Najpopularniejsze są pająki. Plusem takiej hodowli jest na pewno to ze nie potrzeba na nią dużo miejsca gdyż terraria owadów są niewielkie. Kolejna sprawa to nieduże sporzycie pokarmu. Przy odrobinie wysiłku możemy wychodować ładne okazy. Na owadach można nieźle zarobić hodujac choćby karmówkę dla gadów i płazów.

Straszyki

Straszyki tworzą grupę ponad trzech tysięcy gatunków. Są to owady, które przybierają formy suchych liści, gałązek, pąków kwiatów czy nawet źdźbła trawy. Są powszechnie hodowane w terrariach. Odmiany straszyków są tak liczne, że nawet w jednej hodowli można mieć problemy z odróżnieniem gatunków. Wymagają jednak sporej wiedzy w hodowli. W Polsce najczęściej hoduje się patyczaki indyjskie, które nie wymagają bardzo intensywnej opieki, łatwo przechodzą wylinkę, nie potrzebują specjalnych umiejętności hodowcy żeby egzystować. Owady te zazwyczaj dożywają roku czasem dwóch. Po 4 miesiącach młode przechodzą w formę imago (dorosły osobnik) dorosłe żyją od 6 do 18 miesięcy. W terrarium powinny panować warunki tropikalne. Terraria nie musza być duże wystarczą ok. litrowe pojemniki na 5 sztuk. Terraria należy odpowiednio zabezpieczać gdyż owady lubią uciekać.

Skolopendry

Chociaż są to dość rozpowszechnione owady to szacuje się ze poznano dopiero jedną dziesiąta biologii tych stworzeń. Ich ciało składa się z 21-23 segmentów. Dwa pierwsze są bez odnóży i zazwyczaj innej barwy niż reszta ciała. Pozostałe maja odnóża po jednej parze na segment. Odnóża zakończone są gruczołami jadowymi, dlatego kontakt ze skolopendrą może zakończyć się podrażnieniem skóry. Są zwierzętami tropikalnymi żyją głownie w gnijących konarach i pod drzewami. Jako zwierzęta nocne mają bardzo słabo rozwinięty wzrok, dlatego role bodźca wzrokowego pełnią czułki. Tylne odnóża są dłuższe niż reszta służą, jako pomoc przy kopulacji oraz do straszenia. Są to zwierzęta jadowite, ale ich jad jest porównywalny z jadem pszczoły. Owady drapieżne, więc polują na małe bezkręgowce. Największe skolopendry osiągają ok. 30 cm długości. Na hodowanie tych zwierząt potrzeba odpowiedniej rejestracji oraz pozwolenia. Zdecydowanie są to owady dla doświadczonych hodowców.

Wije

Wije są to podłużne segmentowe stawonogi, które maja wyraźną głowę i odnóża. Składają się z segmentów od 10 do 180. Każdy segment poza dwoma pierwszymi i ostatnim posiada parę odnóży. Wije oddychają dzięki systemowi tchawek, które umieszczone w pancerzykach dostarczają tlen do odległych zakamarków ciała wija. Hodowanie wijów jest dość trudne ze względu na trudności w odróżnieniu gatunków a co za tym idzie dostosowania warunków panujących w zbiorniku hodowlanym. Na niektóre gatunki potrzebna jest licencja. Terrarium należy odpowiednio zabezpieczyć przed ucieczką podopiecznych.

Kruszyca afrykańska

Kruszyca to chrząszcz o owalnej budowie. Występuje w Afryce żyje głownie na plantacjach. Jest ubarwiona żółto w czarne plamki. Dożywa, jako imago ok. 7 miesięcy. Hodowanie jest dość łatwe i nie wymaga specjalnych pozwoleń. Aktywność owadów zależy głównie od temperatury. W terrarium powinny panować warunki subtropikalne w dzień z temperaturą od 28 do 34 stopni w nocy zaś 20-22 stopnie. Żywi się głównie owocami, ale z powodzeniem je sałatę czy nawet liście rzodkiewki. Rozmnażanie nie jest trudne, ważne tylko, aby zachować proporcje 1: 1 w stosunku samic od samców. Kopulacja trwa kilkanaście minut, po niej samica składa 1-2 jajka, z których po tygodniu wykluwają się 0.5c m larwy. Larwy dojrzewają do imago w około 4 miesiące. Początkowo imago jest słabo żółte z pomarańczowymi plamami a z wiekiem ciemnieje. Terrarium dla larw musi być dobrze zabezpieczone gdyż mogą one uciec a następnie rozmnożyć się w mieszkaniu, gdyż te owady nietypowo rozmnażają się w temperaturze pokojowej, (przez co są plagą plantacji bananowca).

Termity

Są to owady społeczne z podgromady uskrzydlonych. Przeobrażenie ich jest niezupełne, mają aparaty gębowe gryzące. Wielkość termita wynosi od czterech do jedenastu milimetrów długości. Mają skomplikowane życie społeczne. Są trzy główne kasty termitów i są to kasta reprodukcyjna, w skład którego wchodzi samiec i samica, czyli królowa i król, jak i kasty wspomagające rozwój kolonii, płciowe formy pierwszych i kolejnych stopni. Największą kastę stanowią robotnicy i robotnice, które wykonują pracę od karmienia larw do budowy i zabudowy kanałów komunikacyjnych i dostarczania pokarmu. Trzecia kasta to w końcu żołnierze. W niektórych warunkach robotnice i robotnicy mogą się przeobrazić w formy płciowe lub odwrotnie. Czas życia robotnic wynosi od roku do czterech lat. W jednej kolonii mieszka kilka milionów osobników, a królowa może dożyć nawet do pięćdziesięciu lat. Są mobilne przez swoje życie i żyją w termistorze. Żywią się w większości miękkim drewnem lub hodowlanymi grzybami. Przerabiają drewno na celulozę za sprawą wiciowców i bakterii, jaką jest skrętek w ich organizmie.