Ssaki w środowisku wodnym

Ssaki to jedyna gromada wśród kręgowców, która zdołała zamieszkać we wszystkich trzech różnych środowiskach, choć i tak panowanie posiadają na lądzie. W środowisku wodnym spotkac można walenie i delfiny, które mimo że wyglądaja jak ryby to rybami nie są, gdyż nie posiadają skrzeli, tylko oddychają powietrzem atmosferycznym i muszą się co jakiś czas wynurzać bo inaczej by się udusiły pod wodą. W powietrzu natomiast z ptakami konkurują nietoperze, takie przerośnięte szczury z rozrośniętymi przednimi kończynami, do których doczepił się płat skóry robiący za skrzydło. Natomiast zdecydowana większość spośród blisko 5500 gatunków ssaków zamieszkuje obszary lądowe i nie ma aspiracji by wznieść się w powietrze albo zanurkować w morskie głębiny. No, może poza jednym gatunkiem. Człowiekiem. Cechą charakterystyczną dla wszystkich ssaków, niezależnie od środowiska bytowania jest występowanie gruczołów mlekowych u samic, które wytwarzaja mleko dla młodych oraz zapłodnienie wewnętrzne i rozwój płodu wewnątrz ciała matki przez cały okres ciąży. Ponadto u ssaków lądowych występuje gęste owłosienie związane ze stałocieplnością tej gromady zwierząt. Ssaki należą również do najwyżej rozwiniętych i nainteligentniejszych stworzeń na ziemi.

Wieloryby

Wieloryby występują we wszystkich ocenach świata. Są to największe ssaki, które potrafią, żyć pod wodą. Największe z nich mogą osiągać długość do nawet 30 metrów. A ich waga wnieść może nawet 120 ton. Walenie potrafią osiągać nawet 110 lat. Obecnie, jest znanych 80 gatunków wielorybów. Walenie zalicza się do ssaków, przede wszystkim dlatego, że matki, samice swoje potomstwo, karmią mlekiem, na dodatek mają one płuca, którymi oddychają. Walenie pomimo, że są ssakami nie potrafią żyć na suchym lądzie, ich jedynym środowiskiem, życia jest woda. Ich ciało, nie jest owłosione, mają one opływowy kształt. Walenie nie posiadają również łusek tak jak inne ryby. Do najinteligentniejszych przedstawicieli waleni zalicz się delfiny. Żywią się one tak jak większość waleni, rybami. Delfiny, potrafią osiągać bardzo duże prędkości, nawet do 50 kilometrów na godzinę. Delfiny dzięki bardzo dobremu słuchowi, mogą się między sobą porozumiewać. Delfiny lubią zabawę z ludźmi, bardzo łatwo je oswoić. Co ciekawe, są znane przypadki, gdy delfiny tresowano specjalnie tylko po to aby pomagały one ludziom pod wodą. Obecnie jest znanych 40 gatunków delfinów, jak wszystkie walenie występują one we wszystkich oceanach.

Delfiny

Delfiny należą do rodziny waleni, jedynych ssaków, które zamieszkują środowisko wodne. Uważane są za najinteligentniejsze stworzenia na ziemi, nawet inteligentniejsze od człowieka. Do tego stopnia, że na dysku umieszczonym w jednej z sond kosmicznych nagrano dźwięki wydawane przez delfiny właśnie ponieważ istnieje teoria, zgodnie z którą życie na ziemi może pochodzić z jakiejś obcej planety a delfiny przybyły tu jako najwyżej rozwinięte stworzenia jednak nie potrafią się porozumieć z człowiekiem i są ograniczone do przebywania tylko w środowisku wodnym. Poza swoją inteligencją delfiny są również bardzo przyjacielskie i chętnie nawiązują kontakt z człowiekiem, stąd tyle ich zawsze jest więzionych w wodnych parkach rozrywki.