Niebezpieczne ryby

Ryby to stworzenia niezwykłe, potrafiące żyć w srodowisku tak skrajnie nieprzyjaznym jak oceaniczne głębiny, gdzie ciśnienie jest tak duże, że potrafi zgnieśćnawet stalowy okręt podwodny. A jednak te stworzenia przystosowały się do życia w tak niegościnnym środowisku. Oczywiście wiele gatunków żyje w płytszych wodach, gdzie jest zdecydowanie więcej i powietrza i tlenu oraz ciśnienie jest znikomo małe. Ryby mogą przebywać całe życie pod wodą ponieważ są do tego stworzone. Ich ciało idealnie nadaje się do życia w wodzie. Mają bardzo opływowy kształt ciała pokrytego oddatkowo łuskami co powoduje, że opory wody podczas płynięcia są znikomo małe, dzięki czemu ryba nie męczy się płynąc. Ponadto posiadają skrzela, które umożliwiają im oddychanie tlenem rozpuszczonym w wodzie. Niestety dla niektórych ryb jest to zgubne, ponieważ na przykład rekiny musza pozostawac w ciągłym ruchu, nawet we śnie, by nie udusić się, ponieważ zawierająca tlen woda jest w stanie obmywać ich skrzela tylko wtedy kiedy pływają. Przystanek na dłużej oznaczałby śmierc przez uduszenie, a właściwie utopienie jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało. Ponadto większość gatunków ryb posiada pęcherz pławny, który umożliwia im unoszenie się w wodzie i regulowanie poziomu zanuerzenia, jak w łodzi podwodnej zbiorniki balastowe.

Rekiny

Rekiny należą do rodziny ryb chrzęstnoszkieletowych. A to dlatego, że ich szkielet nie jest kostny, jak pozostałych rodzin ryb, tylko chrzęstny a więc bardzo elastyczny i odporny na duże naprężenia i przeciążenia. Jest to o tyle istotne, że rekiny po pierwsze bardzo szybko pływają, a po drugie jak atakuja swoją ofiarę, szarpią całym swoim ciałem na boki w celu uśmiercenia zdobyczy i wyrwania kawałka mięsa do połknięcia. Szkielet kostny mógłby tego nie wytrzymać, natomiast dla chrzęstnego nie jest to najmniejszy problem. Rekiny to urodzeni zabójcy. Mówi się wręcz, że to maszynki do zabijania. Ich jedynym celem w życiu jest przemirzanie bezkresów oceanów w poszukiwaniu pożywienia. Natura skazała je na ciągłą tułaczkę. Musza pływać aby żyć. Jeśli rekin zatrzyma się na chwilę, woda przestanie opływać jego skrzela i ryba utonie. Rekiny mają całą paszczę usiana gęsto ostrymi jak brzytwa zębami, z których doskonale potrafia zrobić użytek w celul zaspokojenia swojego głodu. Polują głównie na foki, przez co zdarza się tyle ataków na człowieka, gdyż deska surfingowa widzina spod powierzchni wody do złudzenia krzypomina kształtem fokę właśnie. Ponadto rekiny są bardzo inteligentne i mają najwieksze wśród ryb mózgi oraz bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Rekin potrafi wyczuc krew w wodzie z odległości kilku kilometrów.

Rekiny są największymi drapieżcami wśród ryb. Potrafią one polować na jedną ofiarę bardzo długo. Żywią się głównie innymi rybami. Rekiny posiadają układ szkieletowy, mają gładką skórę. Rekiny posiadają bardzo dobrze rozwinięte zęby. To jest ich główne narzędzie mordu. Rekiny są bardzo groźne dla małych rybek. Co warto zauważyć rekiny występują, niemal we wszystkich oceanach świata, bardzo łatwo jest wszędzie spotkać. Największe z nich mogą osiągać nawet do 15 metrów. Najmniejszy z nich ma długość zaledwie 15 cm. Dla ludzi najgroźniejszym rekinem jest żarłacz ludojad. Osiąga on długość do 12 metrów, jest bardzo niebezpieczny dla ludzi. Rekiny nie występują w Bałtyku. Rekiny rozmnażają się poprzez składanie jaj. Po za tym rekin musi być cały czas w ruchu, jeśli nie płynie to rekin może utonąć. Rekiny żyją raczej samotnie, choć czasami można spotkać ławicę rekinów.

Piranie

Nie ma chyba innej ryby która wzbudzałaby taką grozę i blady strach w ludziach jak pirania. Te niewielkie stworzenia mają krępe, silne ciało o maksymalnej długości około trzydziestu centymetrów. W ich wyskach natomiast znajduje się mnóstwo małych ale smiertelnie ostrych zębów, których używają do oskubywania ofiar z miesa aż do kości. Ich zabójcza siła leży w stadnym działniu. Pojedyczna pirania nie jest aż tak groźna. Jednak one nigdy nie występuja samotnie. Zwykle całe ich ławice zamieszkują największe rzeki Ameryki Południowej. Napadają wszystkie na raz i rozrywają żyjącą jeszcze ofiarę na strzępy tak, że w ciągu zaledwie minuty nie ma po niej śladu, co najwyżej kilka kosteczek objedzonych perfekcyjnie z mięsa.

Płaszczki

Płaszczki to, obok rekinów, kolejny przedstawiciel ryb chrzęstnoszkieletowych. Najbardziej charakterystyczna cechą płaszczek jest bardzo spłaszczone ciało. Maja bardzo długie płetwy boczne, które ciągną się praktycznie wzdłuż całego boku ryby. Płaszczki są drapieżnikami. Przyczjają się na swoja ofiarę na dnie zagrzebując się w piasku, co ułatwia im spłaszczony kształt ciała i oczekują az jakas nieostrożna ryba będzie przepływać nad nimi. Wówczas błyskawicznie wynurzają się ze swojej kryjówki i zabijają ofiarę wykorzystując kolec jadowy umiejscowiony na końcu długiego ogona. Dodatkowo niektóre płaszczki potrafią wytwarzać prąd elektryczny, który również służy im do polowania ale także do obrony przed większymi drapieżnikami, które mogłyby im zagrozić.

Ryby piłokształtne

Ryba piła od wieków była bohaterką niejednego filmu o tematyce morskiej oraz bajek dla dzieci. Swoja budową bardzo przypomina rekina – też na długie, krępe ciało, jednak nieco inny układ płetw. Przede wszystkim ma dwie płetwy grzbietowe, a rekin tylko jedną. No i oczywiście najważniejsze – posiada pysk wyciągnięty do przodu w tak zwany rostrum, który kształtem do złudzenia przypomina piłę a wykorzystywany jest przez rybę do ogłuszania i zabijania ofiar, ponieważ ryba piła jest drapieżnikiem. W pysku posiada zatem naszyjnik zębów, którego nie powstydziłby się niejeden rekin. Jednak używa ich tylko do rozrywania ofiary, którą uprzednio zabije piłą.