Ptaki niespotykane w naszym rejonie

Ptaki jako jedyne z kręgowców zdołały opanować środowisko niedostępne dla innych zwierząt, powietrze. Dzięki temu, że potrafią latać, osiągnęły pełną swobode przemieszczania. Wykorzystując odpowiednio prądy powietrzne są w stanie szybowac praktycznie bez wysiłku na setki i tysiące kilometrów na przykład w celu zmiany srodowiska bytowania na czas niesprzyjających warunków, czyli popularne odlatywanie ptaków do ciepłych krajów na czas zimy. Cechą charakterystyczna dla ptaków, wykształconą w drodze ewolucji, która uimożliwia im latanie, jest zredukowanie masy ciała przez wykształcenie pustych w środku ale bardzo wytrzymałych kości. Dzięki temu nie potrzebuja wiele wysiłku aby wznieść się w powietrze. Dodatkowo konstrukcja skrzydeł zapewnia bardzo wydajne wykorzystanei ich powierzchni do wytworzenia siły nośnej, zaś samo poruszanie skrzdłami odbywa się przy pomocy bardzo rozbudowanych mięśni piersiowych przytwierdzonych do masywnego mostka. Ptaki, podobnie jak większość kręgowców z wyłączeniem ssaków jedynie, są jajorodne. Samica po zapłodnieniu składa w gnieździe jaja, które następnie wysiaduje aby utrzymać je w cieple aż do wyklucia się młodych, którymi następnie opiekuje się do momentu kiedy będą w stanie same znaleźć sobie pokarm i przetrwać.

Pingwiny

Pingwiny to jedyne ptaki, które zasiedlają najbardizej nieprzyjazne dla jakichkolwiek żywych stworzeń środowisko Antarktydy. Są to ptaki morskie i na lądzie występuja jedynie w strefie brzegowej. Podobnie jak strusie, pingwiny to nieloty, jednak ich małe skrzydła nie są bezużyteczne. W drodze ewolucji przekształciły się one w coś w rodzaju płetw, dzięki którym pingwiny poruszają się pod wodą z dużą łatwością i zwinnościa, zupełnie inaczej niż na lądzie, gdzie są nieporadne i z ledwością człpaią po twardym gruncie. Posiadają krępe, opływowe ciało pokryte grubą warstwą puchatego pierza, które doskonale chroni przed arktycznymi temperaturami.

Pingwin jest kolejnym ptakiem, który nie umie latać i to go właśnie przede wszystkim cechuje wśród innych zwierząt. Najczęściej można spotkać naprawdę wiele pingwinów u zimnych wybrzeży Antarktydy, jednak te ptaki znakomicie przystosowały się do życia w tym właśnie terenie, że żadne zimno i mróz im wcale nie zagraża. Samce potrafią utrzymać jaja w cieple, gdyż trzymają je w swoim podbrzuszu. No i właśnie przez 8 mroźnych tygodni nawet nie jedzą nic, a chronią się przed zimnem , zbliżając w ciasną grupę.

Kolibry

Chyba najmniejszym, ale najbardziej zaskakującym nas i pięknym ptakiem będzie koliber. To właśnie kolibry spędzają mnóstwo swojego czasu w poszukiwaniu nektaru kwiatowego. Ich skrzydła potrafią nawet trzebotać z szybkością nawet wcale nie dostrzegalna dla oka ludzkiego, czyli nawet do 50-80 raz uderzeń na jedną sekundę. Być może dlatego, że są tak bardzo maleńkie, a przy tym lekkie. Przy tym wydają naprawdę jeden z buczących i szybko docierających do ucha dźwięków. Są one naprawdę bardzo szybkie, gdyż potrafią nawet latać do 113 km/ godzinę co jest dla nas nieporównywalnie bardzo szybko i aż zadziwiająco. Dodatkowo ich skrzydła są tak wspaniałe, ż potrafią nawet jednym szarpnięciem do razu wstrzymać swój cały lot, dodatkowo także krążą w powietrzu, no i latają do tylu, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Kolibry muszą praktycznie przez cały czas jeść, kiedy tylko pozostają w ruchu, gdyż w innym wypadku straciłyby sporą masę całej swojej energii. Dzięki kolibrom następuje zapylanie kwiatków, gdyż mimo tego, że wypija nektar z kwiatów, to przefruwając z kwiatka na kwiatek cząsteczki pyłku kwiatowego przyklejają im się do ciała i tak zapylają inne kwiatki. Mogłoby wydawać się to dziwne, że koliber potrafi nawet w trakcie jedzenia latać, ale tak właśnie jest, a dodatkowo jeszcze ma bardzo smukły, ale długi dziób dzięki któremu może sięgać nawet w sam głąb danego kwiatka, a jest to można by rzec bardzo istotna w tym wszystkim sprawa. W nocy, kiedy kolibry nie mogą jeść zastygają w bezruchu, a dzięki temu nie zużywają praktycznie wcale energii.