Ryby z Ameryki Południowej

Istnieje na świecie prawie trzydzieści tysięcy gatunków ryb. Wśród nich wiele żyje właśnie w Ameryce Południowej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że należą one do najpopularniejszych, ale jednocześnie najniebezpieczniejszych ryb na świecie. Przede wszystkim atakują prawie niezauważone. Ponadto należy zaznaczyć, że mimo swoich małych rozmiarów, potrafią one rozłożyć człowieka na czynniki pierwsze. Wśród nich najczęściej mówi się i spotyka piranie. Są one niezwykle żarłoczne, a do tego zawsze atakują stadami. Przed jedną piranią człowiek byłby w stanie się obronić, ale przed całą ich kolonią po prostu nie ma na to szans. Wśród najpopularniejszych i najczęściej spotykanych tamtejszych gatunków należy wymienić między innymi takie, jak: Arapaima, drewniaki, megapiranha, pseudotothyris, spatuloricaria oraz wszystkie piraniowate, jakie tylko tam istnieją. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z faktu, że w lasy tropikalne tamtych terenów lepiej nie zapuszczać się samemu dla własnego bezpieczeństwa.

Istnieje wiele gatunków ryb w Ameryce Południowej. Jednakże tylko niektóre z nich są tak naprawdę znane. Przede wszystkim z kontynentem tym kojarzą się wszystkie krwiożercze i mordercze gatunki zarówno ryb, jak i innych zwierząt. Wynika ta przede wszystkim z różnego typu filmów, które kręcone są na ten temat. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wynika to też ze specyfiki tego regionu, mieszkających tam plemion, ale również samego charakteru lasów tropikalnych i tamtejszych rzek. Wśród najbardziej znanych rzędów i rodzin ryb z Ameryki Południowej należy wymienić przede wszystkim takie, jak: arapaima, drewniak, megapiranha, pseudotothyris, spatuloricaria, a także wszelkiego typu piraniowate, których jest co najmniej kilkanaście gatunków. Jednocześnie należy zaznaczyć, że właśnie przez swoją agresywność są one aż tak popularne. Ludzie wprost garną się, aby je poznać, aby się im przypatrzyć, a nawet, aby zobaczyć je w akcji kiedy coś rozszarpują, oczywiście byle nie ich samych.

Arapaima

Właściwa nazwa to Arapaima gigas. Jest to ryba należąca do rodziny kostnojęzykowych. Znana jest ona również pod nazwą piraruku, czyli ryba czerwona bądź też paiche. Jest ona uważana za jedną z największych ryb słodkowodnych na świecie. Posiada ona bardzo masywne ciało z dużymi łuskami, płetwy odbytową i grzbietową osadzone z tyłu ciała, małe stożkowate zęby, głowę pokrytą tarczkami kostnymi, stalowoszare ubarwienie o niebieskawym odcieniu, długość prawie cztery metry, masę prawie dwieście kilogramów i wiele innych.

Drewniak

Właściwa nazwa to Dysichthys coracoideus. Jest to ryba słodkowodna. Żyje przede wszystkim na terenie od Amazonki do La Plata na kontynencie Ameryki Południowej. W formie dorosłej jest w stanie osiągnąć do dziesięciu centymetrów długości. Najczęściej żeruje ona w nocy, a w dzień zakopuje się w piasku, najlepiej nagrzanym. Jeśli zostanie ona zaatakowana, to potrafi zadać wiele bolesnych ran poprzez swoje twarde promienie płetw piersiowych. Jest dosyć niebezpieczną i agresywną rybą. Należy ona do rzędu sumokształtnych, rodziny Aspredinidae, podrodziny Bunocephalinae.

Megapiranha

Jest to wymarła drapieżna ryba, należąca do rodziny piraniowatych. Żyła w późnym miocenie. Gatunek ten został opisany z wykorzystaniem niekompletnej prawej kości przedszczękowej, która datowana była na torton w formie osadów formacji Ituzaingo blisko Parany w Argentynie. Na kości tej zachowały się trzy kompletne zęby i jeden fragmentaryczny. Długość całej ryby szacowana jest na około metr do metra trzydziestu centymetrów. Uzyskana kość posiada w sobie cechy plezjomorficzne, jak i zaawansowane. Prawdopodobnie była to siostra kladu.

Pseudotothyris

Jest to ryba słodkowodna należąca do sumokształtnych, dokładnie do rodziny zbrojnikowatych. Jest to gatunek typowy. Pełna nazwa, właściwa, to Otocinclus obtusus, a obecnie Pseudotothyris obtusa. Innym znanym gatunkiem jest Pseudotothyris janeirensis. Obecnie nie jest ona zbyt często spotykana, jednakże ciągle wymienia się ją w taksonomii kontynentu Ameryki Południowej jako tamtejszą rodowitą rybę. Nie jest ona tak drapieżna jak jej kuzynki, ale i tak należy do dosyć agresywnych przedstawicieli ryb.

Spatuloricaria

Jest to ryba słodkowodna znajdująca się na terenie Ameryki Południowej. Należy ona do rzędu sumokształtnych i rodziny zbrojnikowatych, po łacinie Loricariidae. Najczęściej obecnie spotykana jest ona w hodowlach akwariowych. Gatunkiem typowym, najbardziej powszechnym jest Spatuloricaria phelpsi. Innymi do tej pory znanymi gatunkami z tej rodziny są między innymi takie, jak: Spatuloricaria atratoensis, caquetae, curvispina, evansii, fimbriata, euacanthagenys, lagoichthys, gymnogaster, nudiventris, puganensis i wiele innych.

Piraniowate

Są to inaczej po prostu piranie lub piraje, bo i taką nazwę się obecnie spotyka. Jest to grupa kilkunastu typów ryb kąsaczokształtnych, po łacinie Characiformes. Obejmują one gatunki słodkowodne, w większości drapieżne, które zamieszkują na terenie Ameryki Południowej, głównie w dorzeczach Amazonki. Znajdują się też gatunki ze zlewisk rzek Orinoko i La Plata. Są one szeroko rozprzestrzenione, zajmują różne siedliska, mają ostre zęby, najczęściej atakują ofiarę grupowo. Charakteryzują się one dużą żarłocznością. Są poławiane jako ryby jadalne.