Ryby akwariowe

Najczęściej są one kupowane w sklepach zoologicznych. Trzyma się je w akwariach i też stąd ich nazwy. Są to typowe ryby hodowlane, nie nadają się do jedzenia, a trzymane są przede wszystkim ze względu na ich walory estetyczne, wygląd. Niektóre z nich wymagają specjalnych warunków do ich hodowli, ale większość jest w miarę łatwa w utrzymaniu. Najpopularniejszymi gatunkami ryb akwariowych są między innymi takie, jak: kiełb krótkowąsy, sumik karłowaty, ciernik, różanka, bojowniki różnych gatunków (na przykład jawajski, syjamski, malajski), prętniki, gurami, wielkopłetw chiński i wspaniały, brzanki różnych gatunków, Danio, grubowarg dwubarwny i złotopręgi, razbory różnego typu, złota rybka, barwieniec czarny i czerwony, bystrzyk barwny i czerwony, neon czarny i czerwony, prystelka, kiryski wszelkiej maści, dyskowiec, naskalniki, pielęgnice, pyszczaki, żaglowiec wysoki i skalar, żółtaczek indyjski, limki, mieczyki, bocje, zbrojniki różnych gatunków, gupiki i wiele innych. Ciągle pojawiają się też nowe, sprowadzane z innych kontynentów itp.

Gupik

Inna nazwa to pawie oczko, po łacinie Poecilia retucilata. Jest to mała południowoamerykańska ryba, należąca do rodziny piękniczkowatych. Jest ona jedną z popularniejszych i najbardziej polimorficznych słodkowodnych ryb akwariowych. Posiada ona dymorfizm płciowy, który przejawia się okazałością płetw i różnorodnością ubarwienia samców. Wyróżnia się wiele standardów hodowlanych dla tych ryb. Samice osiągają około sześć centymetrów, a samce około cztery centymetry. Samce są smuklejsze, mniejsze, mają niepowtarzalny układ różnokolorowych plam, wydłużone płetwy grzbietową i ogonową. Samice są najczęściej oliwkowo-szare z beczułkowatego kształtu brzuchem.

Bystrzyk barwny

Inne nazwy to bystrzyk różowy lub minor. Po łacinie jest to Hyphessobrycon eques. Jest to słodkowodna ryba, typowo akwariowa, która należy do rzędu kąsaczokształtnych oraz rodziny kąsaczowatych. Występuje przede wszystkim w Paragwaju i w środkowej Brazylii. Osiąga około cztery centymetry długości. Ciało tej ryby jest bocznie spłaszczone, brzuch jest żółtobrunatny, a cała ryba jest koloru czerwonobrunatnego. Hodowla jest dosyć łatwa. Jest to najczęściej ryba stadna, więc nie należy jej hodować pojedynczo.

Akara żółta

Po łacińsku jest to Aequidens metae. Jest to ryba słodkowodna, która należy do rodziny pielęgnicowatych. Jest ona hodowana typowo w akwariach. Występuje najczęściej w dorzeczu Orinoko. Osiąga ona maksymalnie piętnaście centymetrów długości. Skrajne przypadki to dwadzieścia centymetrów długości. Jest to ryba dosyć spokojna, tylko w okresie tarła bywa dosyć agresywna. Jednocześnie dobór ich w pary nie jest łatwy. W przypadku większych grup dobierają się one same, a potomstwem opiekują się obydwoje rodzice. Samica może jednocześnie złożyć około dwieście do trzysta ziaren ikry na płaskim podłożu.

Ciernik

Po łacinie jest to Gasterosteus aculeatus. Ryba ta należy do rodziny cierniowatych. Występuje ona przede wszystkim na półkuli północnej, a na terenie naszego kraju jest bardzo pospolita. Tworzy dwie formy, słodko- i słonowodną. Występuje przede wszystkim przy brzegu i na płyciznach, w luźnych ławicach. Ma on małe wymagania co do jakości wody, w której żyje. Ciało ma wydłużone, osiąga około osiem centymetrów długości, bocznie spłaszczony, ze spiczastym pyskiem, małym otworem gębowym, z szeregiem płytek kostnych wzdłuż brzegów i wiele innych.

Kiełb krótkowąsy

Często mówi się po prostu kiełb, czyli Gobio gobio. Jest to ryba słodkowodna należąca do rodziny karpiowatych. Innymi nazwami są między innymi: graban, koblik, wiok, rudzik, forela, kobel, kowbel, płonica, rusik, zmarzlina, piaskorób i wiele innych. Występuje w Europie poza Półwyspem Iberyjskim, na terenie środkowych i południowych Włoch, w Grecji, północnej Szkocji, Skandynawii itp. Jest on pospolity na terenach żwirowych i piaszczystych, jak i w jeziorach. Coraz częściej hodowany jest w akwariach. Osiąga on najczęściej około dwanaście centymetrów długości. Ciało jest wrzecionowate, lekko bocznie spłaszczone, z dużymi łuskami, prostą linią brzucha, długą głową, tępym pyskiem i dolnym otworem gębowym itp.

Danio

Jest to ryba słodkowodna należąca do rodziny karpiowatych. Wielokrotnie spotykana jest też pod nazwą Brachydanio. Są one dosyć popularne w akwarystyce przede wszystkim ze względu na swoje jaskrawe ubarwienie. Występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej, a od kilkunastu lat jest też popularna na wyspach Birmy i Laosu. Wszystkie gatunki są rybami stadnymi i składają niekleistą ikrę. Wśród występujących popularnie gatunków należy wymienić przede wszystkim: Danio albolineatus, Danio kerri, Danio rerio, Danio nigrofasciatus, Danio dangila, Danio choprai, ranio roseus i wiele innych.