Podział zwierząt

Gady to kolejna z czterech najpopularniejszych grup klasyfikacji królestwa zwierząt. Współczesne gady są pozostałością po znacznie większej grupie kręgowców, których rozkwit w największej mierze przypadał na mezozoik. Gady będą wywodziły się nie jako od dinozaurów, od grupy tej wywodzą się jednak także ptaki i wiele, wiele innych organizmów. Gady posiadają wiele charakterystycznych cech, między innymi zmiennocieplność oraz pokrycie ciała łuską, która będzie pełniła rolę ochronną oraz jednocześnie daje możliwość kamuflażu. Większość gadów to zwierzęta drapieżne, w kontakcie z tymi największymi nasze życie może być z pewnością zagrożone, szczególnie z krokodylami oraz aligatorami.

Bezkręgowce

Do bezkręgowców zaliczamy: skorupiaki, pajęczaki, pareczniki, rybiki, jętki, widelnice, ważki, prostoskrzydłe, modliszki, karaczany, skorki, pluskwiaki różnoskrzydłe, pluskwiaki równoskrzydłe, sieciarki, wojsiłki, wielbłądki, motyle, chruściki, muchówki, błonkówki, chrząszcze, skąposzczety, pijawki, wirki, mięczaki. Największą gromadę zwierząt biorąc pod uwagę liczbę gatunków stanowią owady. Na całym świecie żyje ich ponad milion gatunków. W naszym rejonie można spotkać jakieś trzydzieści gatunków owadów. Szacuje się, że na obszarze jednego hektara żyje ponad pięćset milionów owadów. Taka niewyobrażalna liczba nie może nie odgrywać znaczącej roli w życiu człowieka. Od nich zależy na przykład wysokość plonów. Owady mogą przenosić różnego rodzaju choroby, między innymi malarię. Dosyć ciężko jest podać charakterystykę ogólną tych zwierząt. Inne bezkręgowce również występują z znaczących ilościach.

Owady

Zwierząt, których całkowicie nie lubimy, czasami wręcz się ich boimy, lub tez usuwamy, kiedy tylko pojawią się na naszej drodze będą na pewno owady. To właśnie owady często zatruwają nam w taki sposób życie, że czasami nie możemy normalnie mieszkać w jakimś budynku. Do owadów nie tylko należą mrówki, czy inne pasożyty, ale także i karaczany, a nawet pchły. Wszystkie te zwierzęta są nie tylko znienawidzone przez człowieka, ale także i przez zwierzęta, bo przecież nawet nasze psy mają wiele udręki z pchłami, które to monotonnie ich gryzą i utrudniają bardzo życie. Dlatego tez lidzie można powiedzieć, że robią wiele rzeczy, aby tylko zgładzić tych nieproszonych w naszych domostwach gości, aby szybko się ich pozbyć i nie mieć już więcej nie tylko żadnego problemu, ale i udręczenia. Jednak, czy ktoś z ludzi chociaż raz przez chwilę zastanawiał się nad tymi zwierzętami, to znaczy, jak one żyją, w jaki sposób odżywiają się, a także jak rozmnażają. Można by rzec, że to zadziwiające, jak bardzo owady znakomicie przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Nie tylko świetnie sobie z tym wszystkim radzą, ale także i zagrażają bardo człowiekowi, bo nie raz się zdarza, ze te wszystkie owady zjadają polony człowieka, chociażby taki przypadek owada, jakim jest właśnie stonka, co zjada ziemniaki i pozbawia zarobku, a także jedzenia naprawdę wielu ludzi. Przez owady niestety, ale ludzie są zmuszani do ich niszczenia, a często, aby było skuteczniej usuwa się te gryzonie właśnie opryskami i różnego rodzaju chemią.

Płazy i gady

Chyba jest naprawdę wiele ludzi na świecie, którzy nie znoszą tych najbardziej śliskich zwierząt, a właśnie zalicza się te śliskie zwierzęta do płazów, ale i gadów. No, bo przecież wszystkie płazy tak naprawdę poruszają się tylko i wyłącznie w wodzie, tam jest ich życie, a na ląd przychodzą często tylko w poszukiwaniu jedzenia. Lecz nikt nigdy nie interesuje się ich życiem, bo każdy uważa, że wszystkie płazy, jak i gady są bez znaczenia, żyją sobie gdzieś w oddali, a to jest nieprawda. Czasami nawet mamy możliwość zauważenia tego zwierzęcia w pobliżu, w zależności w jakiej strefie klimatycznej mieszkamy, na jakim kontynencie, państwie, dodatkowo trzeba wspomnieć, że niektóre płazy i gady są ściśle pod ochroną, a dzięki temu właśnie nie można ich zabijać, a wszystkie takie próby zabijania tych stworzeń, niestety, ale są nielegalne. No i jeszcze jedna sprawa o której warto pamiętać. Często myślimy, że taka żaba nic nie może nam zrobić, a to raczej tylko my możemy ją zabić. I tutaj się mylimy. Może i jest tak w Polsce, ale w innych krajach panują zupełni inne zasady. Żaby mogą zabić nawet człowieka. Tak na przykład dzieje się w Kolumbii, gdzie żyją drzewołazy i nawet najmniejsza dawka jadu tego płaza może powalić z nóg nawet dorosłego człowieka. Także koniecznie należałoby właśnie o tym pamiętać, żeby takim żabom nie wchodzić w drogę i omijać ich szerokim łukiem, tak jak nieraz omijamy wszystkie węże, które doskonale wiemy, że są one jadowite.

Są to zwierzęta zmienno cieple. Nie utrzymują stałej temperatury ciała, temperatura ta jest zależna od temperatury otoczenia. Gady nie wysiadują jaj, tak jak na przykład ptaki. W regionie Środkowej Europy można spotkać niewiele gatunków gadów- jaszczurek. Żółwi i węży. Zdarza się, że lepiej znamy egzotyczne gady, jak na przykład krokodyle. A jeszcze bardziej popularne są dinozaury, które wymarły sześćdziesiąt pięć milionów lat temu. Płazy, które występują w naszych regionach zaliczają się do dwóch grup: płazów ogoniastych ( np. salamandra plamista) oraz bezogonowych (np. rzekotka drzewna). Ze składanych jaj wylęgają się larwy, które nazywamy kijankami. Żyją w wodzie i oddychają skrzelami. Dorosłe płazy oddychają natomiast płucami oraz niekiedy także skórą. Większość tych zwierząt składa jaja, niektóre takie jak na przykład salamandra plamista rodzą larwy, które wykłuwają się z jaj tuż przed porodem.

Robaki

Robaki nie są zaliczane do żadnych z czterech popularnych gromad zwierząt, same w sobie nie będą się nam kojarzyły z resztą zbyt miło. W większości przypadków będą one pasożytami, na przykład tasiemce, glisty i tym podobne. Obecnie uważane są za jedną z jednostek systematycznych w całym królestwie zwierząt. W języku potocznym mianem tym określać będzie się wszystkie z bezkręgowców, które posiadają obłe kształty i będą nieprzyjemne i oślizgłe w dotyku. Mimo, że jest to osobna grupa systematyczna to bardzo często mianem tym określać będzie się zespół dość odległych od siebie pod tym względem grup bezkręgowców, które różnić będą się często nawet elementarnymi cechami.

Gatunek wymarły

Za gatunek wymarły będziemy mogli uznać każdy ten, który w skutek działań naturalnych czy też człowieka nie występuje już na powierzchni naszej planety. Jest to oprócz tego jedna z grup klasyfikacji w systemie gatunków zagrożonych która oznaczana jest skrótem EX, od angielskiego wygoniony. Za gatunek wymarły uznamy każdy ten co do którego nie istnieją już żadne wątpliwości, że ostatni reprezentant gatunku zginął, czy to w niewoli, czy też na wolności. Jeżeli gatunek wymiera jedynie w stanie dzikim, ale żyje pod ochroną w rezerwatach i ogrodach zoologicznych to wtedy uznaje się go za wymarły na wolności.

Zwierzęta wymarłe są to wszystkie te, które już nie występują na powierzchni ziemi. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze grupę zwierząt wymarłych na wolności. Są to gatunki zwierząt, które uznano za wymarłe w stanie dzikim, czyli takie których nie znajdziemy już w obszarze ich naturalnego występowania. Pojedyncze z osobników, czy też grupy osobników takowego właśnie gatunku znajdować będą mogły się między innymi w niewoli, w ogrodach zoologicznych i tym podobnych miejscach. Często definiuje się także grupy zwierząt, którym grozi wymarcie, czy też które nie mają już szans na dalsze istnienie (między innymi z powodu braku przedstawiciela przeciwnej płci, potrzebnego do rozmnażania).