Pingwiny

Przedstawiciele ptasiego świata należą obecnie do jednej z najbardziej zróżnicowanych gromad jeśli chodzi o kręgowce lądowe, obecnie znanych nam jest i dokładnie opisanych kilkanaście tysięcy gatunków, które przystosowały się do życia w ekosystemach na całym świecie i na każdym z kontynentów. Zróżnicowanie gatunkowe jest naprawdę duże, zaczynając od najmniejszych kilkucentymetrowych przedstawicieli ptasiej rodziny, aż po największych z nich, których wysokość sięgać może nawet trzech metrów. Wśród ptaków widać także bardzo dobrze rozbudowaną linię ewolucyjną, te gatunki, które nie posiadają naturalnego wroga, czy też żyją na terenach obfitujących we wszystkie potrzebne im do życia elementy w przeciągu tysięcy lat wyeliminowały umiejętność latania, która nie jest im potrzebna do funkcjonowania, do tych najbardziej popularnych nielotów zaliczyć będziemy mogli strusie, pingwiny oraz część ptasich zwierząt hodowlanych. Wiele z tych tysięcy gatunków, każdego roku będzie odbywało długie podróże, w celu znalezienia odpowiedniejszego miejsca na spędzenie zimy oraz na gody, gdzie łatwiej zdobyć pokarm.

Nielot

Mianem nielotów będziemy określać wszystkie te ptaki, które w wyniku wtórnej ewolucji utraciły zdolność latania, co spowodowane będzie przeważnie brakiem jakichkolwiek zagrożeń ze strony naturalnych wrogów, czy też obrania zbieżnej z innymi ptakami strategii przetrwania. Obecnie wyróżnić będziemy mogli kilkadziesiąt gatunków nielotów. Wydawać by się mogło, że jest to naprawdę duża liczba, jednak w porównaniu z kilkunastoma tysiącami wszystkich gatunków jest to tak naprawdę niezauważalna cząstka. W trakcie ewolucji niezdolność do lotu pojawiała się wielokrotnie wśród ptaków i dotyczyła zarówno gatunków żyjących w środowisku wodnym jak i lądowym, grupę tą można uznać więc za polifiletyczną oraz sztuczną w zwierzęcym królestwie. Jeśli chodzi o różnice anatomiczne pomiędzy latającymi przedstawicielami ptasiej rodziny a nielotami to te rzucające się najbardziej w oczy to przede wszystkim o wiele mniejsze kości skrzydeł, a oprócz tego wyraźna redukcja, czy też całkowite brak grzebienia mostkowego, czyli specyficznego zaczepu mięśni przednich kończyn, które odpowiadają za ruch skrzydeł. U nielotów kość ta uległa redukcji z uwagi na brak potrzeby poruszania tymiż skrzydłami. Do najbardziej znanych nielotów zaliczyć będziemy mogli pingwiny, emu, kiwi oraz strusie, gatunków tych jednak jak już wcześniej wspomniano jest jednak o wiele, wiele więcej. Najwięcej z nich występuje na terenach nowej Zelandii – jest tak przede wszystkim dlatego, że na wyspie tej ptaki nie posiadały przez większość historii groźniejszych wrogów i drapieżników wokół siebie. Zdolność lotu byłą więc niepotrzebna.

Osobliwe nieloty

W świecie zwierząt znaleźć będziemy mogli wiele osobliwych gatunków także wśród nielotów. Jednym z bardziej charakterystycznych będzie w tym przypadku chruścielak karłowaty występujący tylko na jednej z małych wysepek Pacyfiku. Maksymalnie będzie on przybierał długość siedemnastu centymetrów i waży kilkadziesiąt kilogramów, co na tak małego ptaka jest naprawdę dużą liczbą. Do ciekawych gatunków nielotów zaliczymy także papugę kakapo, która występuje przede wszystkim na obszarze nowej Zelandii. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak zwyczajna papuga, jednak jej kończyny przednie zostały na tyle zredukowane, że nie będą mogły być wykorzystywane podczas lotu, nawet tego ślizgowego. Ciekawość budzą także gatunki nielotów prehistorycznych, które żyły w czasach jury.

Pingwin

Pingwiny to jedna z rodzin w królestwie zwierząt zaliczana do rzędu ptaków. Rodzina ta obejmowała będzie gatunki morskie pingwinów, na lądzie pojawiają się one jedynie w kilk8u okresach w roku oraz te zamieszkujące morza w okolicach półkuli południowej. Najliczniej występują one w okolicach Antarktydy i wysp sąsiadujących, największą grupę gatunków jednak znajdziemy w okolicach nowej Zelandii. Najdalej w stronę północy znajdziemy natomiast pingwiny równikowe, które gnieżdżą się na Galapagos. Ptaki te charakteryzowały będą się zróżnicowaną wielkością, która sięgać może nawet do półtora metra, różnym układem dziobów, silnemu przesunięciu pionowej osi ciała ku tyłowi. Palce przednie u dolnych kończyn połączone są z sobą błoną pławną, pełnią więc rolę tylnych płetw, umożliwiających szybkie przemieszczanie się w wodzie, niektóre z gatunków mogą przemieszczać się w niej z prędkością nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, średnia prędkość waha się natomiast w okolicy dwudziestu kilometrów na godzinę.

Pingwin królewski

Pingwin królewski to chyba jeden z najpopularniejszych i najliczniejszych gatunków pingwinów w całej ptasiej rodzinie. Są one dużymi nielotnymi ptakami, które będą w głównej mierze zamieszkiwały oceany południowej półkuli. Gniazda mieszczą się najczęściej na Antarktydzie, Falklandach oraz ziemi ognistej oraz mniejszych wyspach tejże właśnie części globu. Jest to jeden z największych gatunków pingwinów, większy jest tylko i wyłącznie pingwin cesarski. Jeśli chodzi o dymorfizm płciowy to jest praktycznie niezauważalny.