Ogólnie o płazach

Płazy zaliczymy do jednej z gromad kręgowców lądowych oraz wodnych, poruszających się przeważnie na czterech kończynach. Do ich charakterystycznych cech możemy także zaliczyć bardzo cienką skórę bez występujących łusek. Wilgotność tejże skóry będzie umożliwiało płazom przeprowadzanie wymiany gazowej prawie całą powierzchnią ciała. Wszystkie z płazów będą zmiennocieplne, w zależności od warunków w jakich przebywają. W skórze znajdowały będą się różnego rodzaju gruczoły śluzowe, niektóre z nich wykształciły się także w jadowe, a oprócz tego komórki odpowiedzialne za wytwarzanie pigmentu. Najbardziej niebezpieczny jest jad tych pozornie niewielkich i niegroźnych i jednocześnie najbardziej ubarwionych żab drzewołazów, które występują w Ameryce południowej.

Jest to gromada kręgowców czworonożnych i ziemnowodnych oraz ziemnocieplne. W skórze mają liczne gruczoły śluzowe, czasem jadowe i komórki pigmentowe. Znanych jest obecnie około sześć tysięcy dwieście gatunków płazów. Do cech charakterystycznych należy wilgotna skóra, zmiennocieplność, obecność gruczołów śluzowych, jadowych, są drapieżnikami, czworonożne. Mają też parzyste kończyny, szkielet częściowo chrzęstny, a serce posiada jedną komorę i dwa przedsionki. Ubarwienie płazów spełnia rolę ochronną lub ostrzegawczą i barwa jest zależna od komórek barwnikowych, które są w skórze właściwej. Płazy występują w środowisku o dużej wilgotności, ale nieliczne też przystosowały się do warunków pustymi. W naszym kraju płazy są pod ochroną przed wyginięciem. Do płazów należą żaby, ropuchy, jaszczurka, ichtiostega, płazy bez ogonowe, traszki, salamandra. Niektóre z płazów są też hodowane w terrariach. Płazy są trudne w hodowli i trzeba mieć zezwolenie, ponieważ niektóre z nich są jadowite. Wszystkie jednakże przyciągają swoją różnorodnością.

Płazy są popularną gromadą kręgowców, które żyją zarówno na lądzie jak i w wodzie. Większość z nich posiadać będzie cztery nogi, wyjątek stanowią jedynie płazy beznogie. Ich ciało pokryte jest bardzo cienką skórą bez łusek. Jest ona jednak odpowiednio wilgotna, co będzie dawało możliwość procesu jakim jest wymiana gazowa. Wszystkie z płazów są zmiennocieplnymi. W ich skórze znajdują się różnego rodzaju gruczoły śluzowe, a jednocześnie jadowe, a oprócz tego komórki zawierające pigment. Do najbardziej niebezpiecznych zaliczyć będziemy mogli ukąszenie pięknych i małych drzewołazów spotykanych na terenie ameryki południowej. Płazy jako gromada są zwierzętami drapieżnymi, większość z nich nie stwarza jednak zagrożenia dla człowieka. Obecnie występują one na każdym z kontynentów nie wliczając w to Antarktydy. Oprócz tego do najbardziej charakterystycznych cech płazów zaliczyć będziemy mogli częściowo chrzęstny szkielet i serce, które posiada zaledwie jedną komorę, jednak dwa przedsionki.