Ogólnie o gadach

Gady są pozostałością prehistorii i zostały tylko cztery gatunki. Skóra gada jest sucha, szorstka lub delikatna i wytwarza rogowe tarczki lub także łuski. Jest nieprzepuszczalna dla gazów dlatego też nie mogą oddychać przez skórę. Same miejsca styku łusek i tarczek są mało zrogowaciałe i zachowują dużą ruchliwość. U niektórych naskórek złuszcza się i odrasta. Ubarwienie zaś zależy od komórek pigmentowych. Dzielą się na gromady, podgromady i rządy. Temperatura ciała gadów zależy od otoczenia. Dlatego też najwięcej gadów jest w krajach tropikalnych. W Polsce występuje tylko dziewięć gatunków, a w Wietnamie natomiast ponad sto osiemdziesiąt form. Do znanych i u nas spotykanych należą jaszczurki, węże, żółwie. Obecnie podobno istnieje sześć tysięcy trzysta gatunków gadów. Ich największy rozkwit już minął razem z odejściem dużych gadów dinozaury. Największy rozkwit przypadł na erę mezozoiczną. Obecnie żyją tylko cztery gatunki, jak żółwie, krokodyle, hatterie i gady łuskonośne, które dzielimy na jaszczurki i węże, a żyje ich siedem tysięcy. Są zwierzętami lądowymi, chociaż wiele umiało żyć w wodach i latać.

Gady należeć będą do jednej z najpopularniejszych gromad zwierząt występujących na ziemi. Są one zwierzętami zmiennocieplnymi, a współczesne gatunki to w większości pozostałości po o wiele bardziej obszernej grupie zwierząt, której największy rozkwit przypadał na czas mezozoiku. Są one potomkami dinozaurów, przynajmniej według ustaleń dzisiejszych naukowców. Sama definicja tejże gromady, za co odpowiedzialny jest Lineusz, będzie trochę nie ścisłą, między innymi dlatego, że znajdziemy tutaj przodków ptaków i ssaków, lecz one stanowią jak wiemy oddzielne gromady. Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem tej gromady obecnie będzie z pewnością krokodyl, aligator i temu podobne zwierzęta.

Dinozaury

Dinozaury były tymi zwierzętami, którym udało się zdominować ziemski ekosystem na wszystkich kontynentach i środowiskach około stu pięćdziesięciu milionów lat temu. Pod koniec okresu kredowego miejsce miało jednak katastrofalne wymieranie tychże zwierząt, które spowodowało, że ich dominacja na powierzchni planety zakończyła się. Jedna z grup dinozaurów przeżyła jednak do dnia dzisiejszego, a mianowicie duża część naukowców uważa, że współczesne ptaki zaliczać można cały czas do dinozaurów z grupy teropodów. Przez znaczną część dwudziestego wieku mało kto uważał, że dinozaury to osobna grupa, czy też naturalna jednostka systematyczne, a nazwa ta stosowana była głównie dla określania w sposób zbiorczy rzędów gadów lądowych, które występowały miliony lat temu. Obecnie dinozaury uważane są jednak za jeden z nadrzędów w królestwie zwierząt, jest to więc ich wyróżnienie oraz zwrócenie uwagi na ważność ich obecności na ziemi w jej historii.