Krokodyle

Krokodyle budzą prawdopodobnie większy strach wśród ludzi niż węże. Węże owszem, są śmiertelnie niebezpieczne jeśli się na jakiegoś natkniemy w bezpośredniej bliskości nadepniemy na niego albo przejdziemy zbyt blisko i wąż poczuje się zagrożony. Może wówczas zaatakować i ukąsić wstrzykując trujący jad do naszego organizmu. Jednak spotkania z wężem stosunkowo łatwo uniknąć, można odejść spokojnie i wąż nie zaatakuje. Natomiast jeśli spotkamy krokodyla na swojej drodze, nie będzie już tak łatwo. Ten drapieżnik jest niesamowicie szybki. I to zarówno w wodzie jak i na lądzie. Potrafi dopaść człowieka w sprincie, Powalic i zabić aby potem skonsumować.

Krokodyle jest to rząd gadów, do których należą też aligatory, kajmany, gawiale. Żyją w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy i Europy. Różnią się kształtem pyska oraz liczbą i układem zębów. Mają też jaszczurowate kształty ciała, pokryte kostnymi tarczami. Zęby mają osadzone w zębodołach. Odnóża są silne i mają palce wolne spięte w całości lub częściowo błona pławną. Są jajorodne składane jaja na lądzie, wydają głośne dźwięki, podwodny tryb życia. Ogon dobrze umięśniony, bocznie spłaszczony i ma funkcję napędową podczas pływania. Jest mięsożerny. Występuje ucho zewnętrzne. Występują wodach słodkich, ale zdarzają się też w słonych. Godzinami mogą leżeć nieruchomo, ale w nagłych przypadkach są bardzo zwinne. Żywią się rybami, ptakami wodnymi, ssakami i czasem pożywieniem staje się nieostrożny człowiek. Istnieją też farmy krokodyli i zauważono, że płeć zależy od tego w jakiej temperaturze rozwija się jajo. Był czczony przez Egipcjan.

Krokodyl jest chyba najbardziej starym wśród nie tylko wszystkich gadów, ale także i zwierząt. To właśnie on żył w tej epoce, gdzie przebywały dinozaury, a także aligatory. Krokodyle przebywają zwykle w tych cieplejszych obszarach na kuli ziemskiej, a żyją w wodzie. Do tego, aby utrzymać ciepło tak naprawdę większość swojego czasu przebywają głównie na słońcu. Jeśli leżą na słońcu, to krokodyle wcale nie interesują się tym, żeby zdobywać jakikolwiek pokarm, dlatego też wiele ptaków, które są obok nich wygrzebują nawet resztki pokarmu z ich zębów.

Krokodyl to jeden z bardziej charakterystycznych przedstawicieli dzisiejszych gadów i jednocześnie jeden z najbardziej niebezpiecznych. Zwierzęta te posiadają jaszczurkowaty kształt ciała i będą pokryte bardzo silnie łuskami, czy też tarczami kostnymi. Ich szczęki zaopatrzone sąd w rząd ostrych i osadzonych w zębodołach zębów, z którymi kontakt to niechybna śmierć. Ciało zakończone jest bardzo silnie rozwiniętym i dokładnie umięśnionym ogonem, nad którym gady posiadały będą pełną kontrolę. Dwie pary krótkich oraz bardzo silnych odnóży będą pozwalały na szybkie przemieszczanie się. Krokodyle będą przesuwały swoim tułowiem po ziemi, z powodu bardzo krótkich i ułożonych bocznie kończyn, jak widać jednak nie przeszkadza im to w sprawnym poruszaniu się i polowaniu na nie ostrożne ofiary różnego rodzaju, w tym także ludzi. Krokodyle obok ptaków to ponoć jedyni współcześni przodkowie przedstawicieli rodziny archozaurów żyjących w okresie jury.

Pożywienie

Krokodyle to jak wiadomo drapieżniki, będą więc przeważnie żywiły się rybami, wodnymi ptakami, ssakami, czasami ich łupem pada także nieostrożny człowiek. Będą mogły godzinami leżeć w płytkiej wodzie wystawiając do góry tylko nozdrza oraz oczy czyhając na swoją ofiarę. W momencie ataku na krótkim odcinku będą mogły być naprawdę szybkie. Uchwycona ofiara zostaje wciągnięta do wody, następnie ogłuszona poprzez uderzenia ogona, czy też bezpośrednio utopiona. Często ofiara nie zostaje pożarta od razu, ale pozostaje na korzeniach drzew do momentu aż skruszeje, a następnie pożarta zostaje pod wodą, czy też na brzegu.