Gatunki żółwi

Są one zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Wszystkie są jajorodne, ale zapłodnienie wewnętrzne odbywa się za pomocą narządu kopulacyjnego. Można też je spotkać w różnych środowiskach, od morza do pustyni. Na naszych terenach występuje żółw błotny. Żółwie są starsze od dinozaurów, a rozwinęły się w erze mezozoicznej. Obecnie są uważane za żywe skamieniałości, a wpływ na to ma ich budowa ciała, czyli brak dołów skroniowych. Żółwie zostały udomowione i można je kupić w każdym sklepie zoologicznym. Są jajorodne i małe mają ząb jajowy, który zanika po kilku miesiącach, a służy tylko do wygrzebania się z jajka. Niektóre gatunki są pod ochroną.

Żółw czerwonolicy

Najpopularniejsze żółwie w polskich domach to żółwie czerwonolice. Są tak popularne głównie ze względu na ich dostępność w prawie każdym sklepie zoologicznym. Wiele osób po tym jak żółwie się im znudziły wypuściło je na wolność. Żółwie z racji dobrego przystosowywania się zaczęły tworzyć zagrożenie dla polskiego żółwia błotnego. Pseudohodowcy nie zapewniają żółwiom odpowiednich warunków, przez co wiele z nich żyje najwyżej 4 lata. Oczywiście istnieją tez prawdziwi hodowcy, którzy z pełnym sukcesem wyhodowali silne i długo żyjące okazy. Żółwie te w naturalnym biotopie żyją cały rok w akwenach zimując na dnie zbiornika w mule. Charakterystyczne są oczywiście czerwone plamki na bokach głowy.

Żółwie stepowe

Żółwie te występują na środkowoazjatyckich stepach. Żyją w norach, w których panuje stosunkowo duża wilgotność. W Polsce są hodowane przez terrarystów. Żółwie te są roślinożerne jedzą wyłącznie rośliny. Ich terraria powinny przypominać stepy i półpustynie. Wilgotność powinna być na średnim poziomie 55%. Ich aktywność ujawnia się głównie po hibernacji, którą zapewnić powinien im hodowca (oczywiście w okresie zimy). Wtedy też zaczynają się gody. Samice składają od dwóch do sześciu jaj, z których po około trzech miesiącach wykluwają się młode żółwie. Ze względu na potężna skorupę żółwie muszą mieć zapewnione VB oraz wycieczki na słońce w czasie letnim i wiosennym. Oczywiście podczas takich spacerów trzeba zapewnić im ochronę od innych drapieżnych zwierząt. Zadbany żółw stepowy dożywa w niewoli nawet 50 lat. Hodować je mogą również początkujący.

Żółw Grecki

Żółwie Greckie są żółwiami dość wymagającymi, dlatego powinni zajmować się nimi średniozaawansowani hodowcy. Są to żółwie lądowe występujące na Sycylii Korsyce i Sardynii. Ich hodowla wymaga zbiornika, który powinien być ośmiokrotnie dłuższy od długości pancerza żółwia, (czyli mieć ok. 200 cm). Musi być w nim wyspa ciepła, na której temperatura sięgnie granic 40 stopni. Musi się tam też znajdować oświetlenie UVB, aby żółw mógł produkować witaminę D, która jest odpowiedzialna za przyswajanie wapnia i fosforu. Wystrój powinien być raczej pustynno stepowy. Żółwie nie wymagają specjalnych licencji i rejestracji. Ich rozmnażanie jest stosunkowo trudne gdyż jaja wymagają delikatnego traktowania. Samica składa ich od 3 od 8 w okresie maja i czerwca. Po wykluciu młode po ok. 2 tygodniach są gotowe do samodzielnej egzystencji. Rozmnażanie tych żółwi jest trudne, ale bardzo dochodowe.

Żółw Ciernisty

Żółwie Cierniste to rzadko hodowane w naszym kraju żółwie, ale to ze względu na małą ilość odpowiednio doświadczonych hodowców. Mimo to żółwie te jak najbardziej żyją w terrariach. Dorastają do ok. 25 cm. Warunki dla nich potrzebne są trudne do uzyskania gdyż trzeba uzyskać stosunkowo chłodne miejsca z duża wilgotnością, ale i też akwen z ciepławą wodą. Żółwie te mają na skorupie dziwne wypustki, dzięki którym zyskały swoją nazwę. Do hodowli żółwi potrzeba certyfikatów i rejestracji. Są one zagrożone gdyż w Azji są surowcem spożywczym, przez co odłów jest intensywny. Jest on zarezerwowany tylko dla najbardziej doświadczonych terrarystów, o czym świadczą potrzebne do jego hodowli dokumenty.

Żółw szylkretowy

Żółw szylklretowy spędza najwięcej czasu głównie na lądzie, uwielbia się on wygrzewać w ciepłych rejonach świata, wokół licznych zatok nadmorskich i nad jeziorami, oraz nad zatokami. Żółwie szylkretowe żywią się głównie rybami, oraz wszelkimi roślinami. Nie posiadają one zębów, pokarm miażdżą w swojej jamie ustnej po czym przełykają. Niestety ich pancerz dla ludzi był bardzo cenny. To przyczyniło się do wyginięcia niemal całkowicie tego gatunku. Obecnie pozostało na ziemi niewielka ilość tych żółwi. Są one pod bardzo ścisła ochroną. Wszystkie niemal żółwie szylkretowe, są bardzo cenne. Dawniej ludzie masowo zbijali te zwierzęta, obecnie się to zmienia a szylkrety n jest zastępowany innymi materiałami, najczęściej tworzonymi z plastyku.