Gatunki węży

Należą do rzędu łuskowatych, mają wydłużone beznogie ciało i aparat szczękowy umożliwiający szerokie rozwarcie szczęk, i połykania ofiar w całości. Nie ma błony bębenkowej i ucha środkowego. Liczba kręgów jest zbliżona do czterysta. Mają tylko jedno płuco, wydłużoną wątrobę, nerki i rozmnażają się płciowo. Do dzisiaj jest znanych ponad trzy tysiące gatunków. W Polsce występują cztery gatunki takie, jak gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata. Węże są mięsożerne i połykanie polega na nasuwaniu się węża na swoją ofiarę. Jest to możliwe dzięki ruchomej trzewioczaszcze oraz specjalnemu ułożeniu podskórnych naczyń krwionośnych, które tworzą sieć zmieniających kształt rombów. Wśród węży są też jadowite i mają specjalne zęby wypełnione jadem. Niektórzy hodują węże w terrariach.

Pyton tygrysi

Pytony tygrysie zwane także birmańskimi, są najłagodniejszymi pytonami na świecie. Pochodzą z Azji. Dzięki swemu łagodnemu charakterowi zwierzęta te są najczęściej hodowanymi pytonami. Gatunek jest określony, jako zagrożony. I mimo starań terrorystów o jego rozmnażanie w niewoli, kłusownicy polujący na skóry tych węzy skutecznie zmniejszają jego dziką populacje. W terrarystyce wyhodowano już masę odmian barwnych tych gadów. Najpopularniejsza i najładniejsza to odmiana albinotyczna. Osobniki tej barwy są białe i mają żółto-pomarańczowe wzorki. Dorastają przeciętnie do 5-7 metrów, ale trafiają się i osobnik 8 metrowe. Aby hodować pytony tygrysie potrzebne są pozwolenia i rejestracja. Wąż ten przy dobrych warunkach hodowli dożywa nawet 40 lat. Nie jest on polecany początkującym terrorystom. Mimo to pytony te są po prostu uwielbiane przez ludzi.

Boa Dusiciele

Węże z tego gatunku nie są już tak przyjazne jak choćby pytony tygrysie, mimo to nie są też jakieś bardzo niebezpieczne. Prowadzą nocny tryb życia. Do hodowli potrzebna jest rejestracja i pozwolenie. Jest to wąż występujący w Ameryce południowej i środkowej. Hodowcy otrzymują wiele odmian barwnych. Oczywiście popularne są Albinosy, ale i także odmiana czerwono ogonowa. Polecany jest tylko doświadczonym. Początkujący powinni zacząć od mniejszego gatunku, gdyż ten może osiągać nawet 3.5 metra. Dożywają nawet 37 lat. Są obecnie pod ochroną na mocy konwencji waszyngtońskiej. W Polsce jest dużo terrorystów hodujących ten gatunek wie doświadczeni hodowcy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem interesującej ich odmiany. Wąż wymaga sporego terrarium, które musi mieć warunki tropikalne, co w tak dużym zbiorniku może być trudne do wytworzenia. Odmiany albinotyczne są bardzo narażone na złe wpływy promieniowania ultrafioletowego, dlatego w ich przypadku unika się tego typu światła. Warto wiedzieć, że rozmnażanie tego gatunku jest bardzo opłacalne.

Boa dusiciel jest chyba jednym z typów węża, który budzi bardzo dużo lęku przede wszystkim wśród ludzi. Jednak tak naprawdę nie ma wcale powodów do obaw. Można nawet powiedzieć, że boa dusiciel wcale nie zjada ludzi, jest dla nich nieszkodliwy. Można go bardzo szybko zauważyć, gdyż jest naprawdę wielkim stworzeniem, ma nawet długość około 10 metrów, więc jeśli podpełznie zbyt blisko człowieka to spokojnie zdążymy od niego odbiec i nie narazić się na jego uścisk. Niestety, ale więcej strachu powinny mieć te maleńkie zwierzęta, czyli żaby, myszy i jaszczurki, gdyż bardzo szybko je potrafi zjeść. Wąż boa czeka na swoją ofiarę, albo też do niej bardzo powoli pełznie. Właśnie w ten sposób zabija ją naprawdę bardzo stopniowo, nie od razu, ale wtedy, kiedy ofiara nabiera powietrza, wtedy wąż momentalnie powoli ją dusi. Jednak warto pamiętać o tym, że boa przede wszystkim występują w Ameryce Południowej, jak i Środkowej, a do Polki są przywożone tylko dla celów zabawowych, czyli pokazywane są w cyrku, czy w ZOO.

Wąż zborzowy

Wąż zborzowy to jeden z najłatwiejszych w hodowli osobników. Jest niewielki, osobniki osiągają ok. 130 cm. Łatwo się go oswaja. Rozmnażanie tego gatunku jest niezwykle proste. Istnieje masa odmian barwnych co daje doświadczonym terrarystom możliwość hodowania i rozmnażania pod kierunkiem danych odmian. Niestety małe zborze są mistrzmai ucieczek dlatego terrarium musi być bardzo dobrze zabezpieczone. Wąż występuje w lasach sosnowych i an polach uprawnych od czego pochodzi ejgo nazwa. Tetrrarium powinno mieć warunki klimatu umiarkowanego, odopwiednią wentylacje i temperature na poziomie 24-28 stopni. Węże nie wymagają żadnych specjalnych pozwoleń czy rejestracji. Należy jednak pamięta żę w razie ucieczki węża w bloku mieszkalnym możemy zapłacić dość wygórowaną kare, dlatego lepiej rpzed zakupem dobrze zabezpieczyć terrarium.

Pyton Królewski

Pytony królewski to węże które mimo swej wielkości mogą być polecone początkującym jednak dopiero po odpowiednim przygotowaniu się do hodowli. Węze dorastają cześto naweto do 170 cm, więc jest to ładny kawałek gadziny. Naturalnie wystepują w afryce zachodniej gdzie temperatura oscyluje około 26-32 stopni celsjusza. W terrarium powinna panować wilgotnośc na poziomie 60-70%. Wąż co prawda wymaga rejestracji i pozwoleń ale zadbanie o to wlicza się właśnie w specjalne przygotowanie się do hodowli. Wąz jest przyjazny, gryzie naprawde rzadko i tylko gdy jest młodszy. Przestraszony zwija się w kulke. Węże rozmnaża się dosyć trudno ale jest to satysfakcjonujace i dość zyskowne. Karmić powinno się młode 2 razy w tygodniu a dorosłe raz na 2 tygodnie. Jedza głównie msyzy choć karmienie tego gatunku jest dośc problemowe dlatego ze w naturze skupia się on na ajdej wybranej ofierze. Terrarium węza powinno być dośc spore, najlepiej by było chociaż półtorakrotnie większe od długości węża.

Węże właściwe

Wężami zwyczajnymi nazywa się rodzine gadów z podrzędu węży. Należa do niej prawie wszystkie żyjące obecnie węże. Wiele z tych węży hodowanych jest w terrariach. Przykłądem może być wąż zborzowy. Wężę te z regóły nie rosną do dużych rozmiarów. Z polskich węży do tej rodziny zlaciza się zaskrońca zwyczajnego, gniewosza plamistego i węża eskulapa, czyli wszystkie występujące w Polsce gatunki węży. Rodzina ta stanowi ok. 60% wszystkich węży na świecie. W polsce węże włąściwe cieszą się duża popularnością w hodowli, to głównie dlatego że dostepne sa powszechnie i nie wymagają w większości żadnych uprawnień. Wąż zborzowy jest bardzo dobrym wężem dla początkujących hodowców.

Kobra

Kobra jest to wąż, który naprawdę ma bardzo silnie jadowity jad. Wystarczy tak naprawdę tylko jego odrobina, a potrafi uśmiercić praktycznie każdego. Jednak kobry nie atakują ludzi, gdyż człowiek jest dla nich zbyt duży, aby mógł być dla nich pokarmem. Jedynie zdarzają się przypadki, kiedy kobry atakują człowieka naprawdę niewielkie, tylko wtedy, gdy człowiek, albo zaatakuje ją, albo też nadepnie kobrę. Po pewnym czasie, kiedy wstrzykną jad swej ofierze, to umiera ona już po 15 minutach, jeśli nie dostanie surowicy.