Gatunki jaszczurek

Jaszczurki to średniopopularna grupa zwierząt terraryjnych. Charakterystyczne jest dla nich to że są zróżnicowane. Istnieją gatunki tropikalne jak i pustynne czy też półpustynne. Hodowla dla początkujących to głównie agamy brodate lub gekony lamparcie. Są to jaszczurki półpustynne. Potrzebują podobnych warunków. Temperatura od 30 do 40 stopni i wilgotnośc na poziomie 50%. Jaszczurki u doświadczonych hodowców żyją zazwyczaj w haremach w stosunku jeden smaiec na dwie samice. Rozmnażanie jaszczurek jest dosyć czaso i finansochłonne. Prawie wszystkie są drapieżnikami żywiąc się głównie świerszczami i szarańczą ale też karaczanami. Oczywiście jedzą też inne owady ale okazjonalnie. Większe osobniki jedzą młode myszy. Hodowla jaszczurek jest trudna ale potrafi dać dużo frajdy. Poleca się ją wszystkim którzy dopiero zaczynają z terrarystyką. Jeśli uda nam się wychodować jaszczurkę to już żaden wąż nam nie straszny.

Agama brodata

Agama brodata to najpopularniejsza wśród początkujących terrarystów w Polsce. Rośnie do 50-60 cm dożywa nawet 20 lat i daje dużo frajdy. Osobniki sa przyjacielskie i mają dużo cieawych zachowań. Jednym z nich jest waving czyli machanie łapka. Jest to swoiste porozumiewanie się między osobnikami. Rozmnażanie agam jest dość proste jak na jaszczurki. Samica składa od 5 do nawet 14 jaj. Młode już po 3 dniach jedza same. Gatunek ten posiada szkielet kostny w brodzie dzięki czmeu w razie zagrożenia nadyma ją i eksponuje swoje potężne kolce. Agamy trudno utrzymać w haremie. Samce są bardzo niewyżyte i potrafią zamęczyc nawet dwie samice. Jednak niektórym udaje się trzymanie razem samic i samca. Samice wyróżniają się od samców drobniejszą budową. Agamy są bardzo terytorialne dlatego ważne aby harem był już skompletowany od początku, poniewarz dokupowanie kolejnych osobników może spowodować kłótnie a nawet uszkodzenia nowych lokatorów.

Gekon lamparci

Gekony lamparcie to teoretycznie wcale nie gekony, bo ani nie potrafią chodzić po gładkich powieżniach, co jest spowodowane brakiem „przyssawek” w pazurach, oraz posiadają powieki, czego inne gekony nie mają. Jest to najbardziej krzyżowana genetycznie jaszczurka na świecie. Obecnie odmian jest tyle, że trudno spamiętać poszczególne nazwy. Gekony niewiele różnią się od agam brodatych. Praktycznie te same warunki poza tym, że nie potrzebuje oświetlenia UVB. Wystarczy odpowiednio zadbać o poziom wapnia w diecie. Gekony są zwierzętami nocnymi w dzień śpią w kryjówkach a uaktywniają się wieczorem, dlatego warto pomyśleć o lampce nocnej dla nich. Gekony w przeciwieństwie do Agam spokojnie żyją w haremikach.

Legwan zielony

Legwany to jaszczurki dla zaawansowanych terrorystów. Rosną do dużych rozmiarów i są bardzo kapryśne. Wymagają dużego terrarium, dlatego przed zakupem warto pomyśleć czy nam się zmieszczą w pokoju. Legwany są jaszczurkami tropikalnymi tak, więc potrzebują średniego oświetlenia UVB, odpowiedniej wilgotności (80%) i temperatury na poziomie 35 stopni. Legwany są także drapieżnikami, ale z powodzeniem mogą jeść zieleninę. Na starość strasznie wysiadają im tylne kończyny, co jest prawdopodobnie spowodowane zbyt duża wagą i zbyt słabymi mięśniami. Gady te wymagają licencji i rejestracji w urzędzie. Hodowanie ich jest bardzo dużym wyzwaniem, ale jeśli się uda to daje masę pociechy.

Kameleon jemeński

Kameleony jemeńskie to największe kameleony. Osiągają do 50 cm długości. Hodowla tego gada polecana jest zaawansowanym terrarystom. Prowadza nadrzewny tryb życia, lubią cień i spokój. Uaktywniają się w dzień. Agresorami są samce które potrafią porzadnie ugryźć ale wpierw ostrzegają sycząc głośno. Oczywiście potrafią zmieniać kolor. Terrarium tropikalne z temperaturą rzędu 35-37 stopni i wilgotnością ok. 80%. Wymagają licencji i rejestrowania. Obecnie na wolności sa bardzo zagrożone dlatego lepiej kupować sobie kameleonika od znajomych hodowców którzy wyhodowali ej w niewoli. Trzeba się jednak dobrze zastanowic gdyż kamyki sa bradzo delikatnymi gadami i wymagają ogromnej troski.

Waran stepowy

Warany stepowe to już zdecydowanie gady dla doświadczonych hodowców. Są bardzo wymagające, dość agresywne, ale i ciekawe. Jak nazwa wskazuje gady te są zwierzakami stepowymi, czyli w ich terrarium powinna panować wysoka temperatura w okolicach 35-40 stopni oraz niewielka wilgotność 40-50%. Dożywają tylko 10 lat, co na tle innych jaszczurek jest średnią długością. Ich rozmiary to ok. 130 cm u dorosłych osobników. Polują bardzo agresywnie rzucając ofiarą o podłoże i rozszarpując na strzępy, dlatego gryzonie lepiej podawać martwe. Terrarium musi być spore, dla jednego osobnika ok. 200 cm długości na 100 szerokości i wysokość ok. 100 cm. Terrarium musi mieć odpowiednią wentylacje. Warany należy wypuczać dość często na spacery chociażby po salonie gdyż siedząc cały czas w terrarium stają się apatyczne i ogłuszone. Oswajanie młodych osobników jest bardzo łatwe ze starszymi można mieć nie lada problem. Warany te wymagają rejestracji oraz licencji CITES II, ale jest to konieczne ze względu an to, że w naturze są gatunkiem zagrożonym.

Bazyliszek

Bazyliszek może przede wszystkim być bardzo kojarzony z różnymi legendami i baśniami, kiedy to wstrętny potwór zabijał wszystkim dookoła, gdyż był tak bardzo brzydki. Każdy, kto spojrzał mu się w oczy umierał. Jednak, jeśli chodzi o tym prawdziwym zwierzęciu, jakim jest właśnie bazyliszek, to naprawdę niewiele wiadomo. Bazyliszki głównie zamieszkują bardzo bagniste i porośnięte zielenią tereny, jakimi będą lasy w Ameryce Środkowej i Południowej. Przede wszystkim ich tajną bronią przed wrogiem jest właśnie ucieczka. Tylne nogi, jakie ma bazyliszek w bardzo podobny sposób zostały ukształtowane, jak nogi żaby, dzięki czemu może on bardzo szybko się poruszać. Ma palce pokryte łuską. Podeszwy mają bardzo wielkie rozmiary, ale nie mają w stopach błon, przez co nie mogą pływać. W trakcie, kiedy bazyliszek czuje się naprawdę bardzo zagrożony, to wtedy staje na tylnych nogach i zaczyna biec przed siebie, a żeby załapać równowagę to dodatkowo do tego prostuje swój ogon. Dzięki temu nie tylko może poruszać się po ziemi, ale także i wzdłuż tych wszystkich gałęzi drzew, no i także po powierzchni wody, co jest naprawdę zaskakujące. Jeśli porusza się naprawdę bardzo szybko to nawet nie dotyka on powierzchni wody, dlatego też nie wpada do niej. Ale jeśli tylko zwolni choć na chwilkę swój bieg top wpada do niej i musi w jakiś sposób nauczyć się pływać. Właśnie dzięki takim przystosowaniom bazyliszek jest naprawdę sprytnym stworzeniem i można by rzec, ze potrafi poradzić sobie praktycznie w każdym momencie.