Budowa ptaków – układ kostny

Ptaki są jednymi z bardziej popularnych organizmów występujących na ziemi, jako jedne z nielicznych w historii planety opanowały w całości przestrzeń, zasiedlając wszystkie z kontynentów po kolei. Obecnie jest to najbardziej zróżnicowana z gromad kręgowców, istnieje około dziesięciu tysięcy różnorodnych gatunków ptasiej rodziny – gdzie ich rozmiary wahać mogą się od kilku centymetrów aż do kilku metrów w zależności od miejsca zamieszkania i przystosowania do życia. Dla ptaków nowożytnych, czy też nowoczesnych bardzo charakterystycznymi cechami będą, występowanie naskórka wytwarzającego upierzenie, przekształcenie przednich kończyn w skrzydła, pokrycie szczęk zrogowaciałym dziobem, całkowite usunięcie uzębienia, oraz zastosowanie lekkiego i mocnego szkieletu, gdzie kości u większości ptaków są puste, dzięki czemu przepływać może przez nie powietrze. Oprócz tego, aby posiadały większe możliwości i wydajność w czasie lotu ptaki posiadają dodatkowo czterodziałowe serce. Nie wszystkie z nich będą jednak zdolne do lotu, wyróżnimy także tak zwane nieloty, gdzie ich układ pokarmowy, czy też oddechowy nie będą posiadały przystosowania do tejże umiejętności.

Budowa

Przy opisywaniu anatomii i morfologii ptaków i innych organizmów jednocześnie największą uwagę przywiązuje się do działalności wszystkich układów, kostnych, płciowych, pokarmowych, oddechowych, wydalniczych oraz wielu, wielu innych tym podobnych. Jeśli chodzi o ptaki to z pewnością ich układ kostny uznać będzie można za co najmniej fascynujący, ptaki znane są z tego, że posiadają niezwykle lekkie kości. W kościach tych znajdują się przestronne jamy pneumatyczne, które wypełnione są powietrzem i łączą się bezpośrednio z układem oddechowym. Powietrzem nie będą wypełnione tylko kości miednicy, czaszki oraz przedramienia i także dolnych kończyn. Czaszka łączy się w spójną całość i nie bardzo można zauważyć na jej powierzchni szwy. Przechodząc do kolejnego powiązanego u ptaków bezpośrednio z układem kostnym układu oddechowego. U ptaków będzie on jednym z najbardziej skomplikowanych wśród większości organizmów. Same płuca pozbawione są opłucnej, a czasie wdechu ? całego wdychanego powietrza omijało będzie płuca i nakierowane jest bezpośrednio do tak zwanych worków powietrznych, które ciągną się od płuc i łączą z przestrzeniami pneumatycznymi w większości ptasich kości. Pozostała czwarta część powietrza natomiast bezpośrednio transportowana jest do płuc gdzie miejsce mają standardowe procesy oddychania tlenowego. Podczas wydechu będzie się ono z płuc wydostawało, a powietrze z tylnych worków powietrznych przenoszone jest do płuc.

Układ kostny

Szkielet ptaków przystosowany jest do lotu, będzie on więc bardzo lekkim, a dodatkowo składał się z dużej grupy małych kości. Mają one duże jamy, które wypełnione są powietrzem, zwane także jamami pneumatycznymi i łączą się bezpośrednio z układem oddechowym. Powietrzem nie będą wypełnione tylko kości czaszki, miednicy oraz przedramienia. Kości czaszki łączą się ze sobą i nie można zauważyć między nimi szwów. Oczodoły są dosyć dużymi i oddzielone od siebie przegrodą kostną. Kręgosłup natomiast składać będzie się z czterech odcinków i posiadać bardzo różnorodną ilość kolejnych kręgów szyjnych. Odcinek szyjny jest jednym z najbardziej elastycznych.

Szkielet ptaków składał będzie się z naprawdę wielu kości. Kości te posiadają duże i wypełnione powietrzem jamy, z tego też powodu zwane będą jamami pneumatycznymi. Łączą się one bezpośrednio z układem oddechowym, który u ptaków jest jednym z najbardziej rozbudowanych wśród wszystkich organizmów. Jednak nie wszystkie kości będą wypełnione powietrzem, na przykład kości dłoni, czaszki, czy też miednicy oraz przedramienia będą pełne. Czaszka w przypadku ptaków także jest dosyć specyficzna, jej kości są połączone i nie będzie widać pomiędzy nimi szwów. Oczodoły natomiast są odpowiednio duże i oddzielone kostną przegrodą, umożliwiają ptakom widoczność pod naprawdę dużym kontem. Kręgosłup składa się z czterech kolejnych odcinków, w których liczba kręgów uzależniona będzie od gatunku ptaka, jego wielkości i tym podobnych cech. Najbardziej elastycznym odcinkiem będzie szyjny, pozostała część kręgosłupa jest natomiast stała i unieruchomiona, szyja także będzie posiadała ograniczenia w przedniej części odcinka klatki piersiowej. Żebra oraz mostek są spłaszczone i zaopatrzone w grzebień, który stanowi świetny przyczep dla mięśni odpowiedzialnych za latanie, wszystkie z tych elementów to więc doskonałe dostosowanie ptaków do umiejętności wzbicia się w powietrze. U współczesnych ptaków kończyny przednie praktycznie nie występują, całkowicie przekształciły się w skrzydła, także u nielotów – jedynie nietoperze będą posiadały palce przy swoich przednich kończynach. Oprócz tego dla ptaków charakterystyczny będzie fakt zrośnięcia obojczyków w specyficzne widełki.

Szkielet ptaków składał będzie się z szeregu lekkich kości, które posiadają w środku dosyć dużej amy wypełnione powietrzem, kości te jak i same otwory zwane będą pneumatycznymi. Łączą się bezpośrednio z układem oddechowym. Powietrzem wypełnione są tak naprawdę wszystkie kości, od ich grupy odliczymy jednak kości dolnych kończyn, czaszkowe, miednicy i przedramienia, czyli miejsc, które są jednymi z kluczowych dla ptaka. Kości czaszki łączą się stale ze sobą co powoduje, że nie będzie widać pomiędzy nimi charakterystycznych dla innych kręgowców szwów. Oczodoły są bardzo duże i oddzielone przegrodą kostną, sam kręgosłup, czyli podstawa wszystkich kości składać będzie się z czterech odcinków na szyjnym zaczynając a na ogonowym kończąc, gdzie cały zbudowany jest z różnorodnej liczby kręgów szyjnych, wszystko zależne jest od gatunku ptaka i jego przystosowań do środowiska naturalnego. Największą elastyczność wykazywał będzie odcinek szyjny, ruchomość jednak i tak ograniczona jest w przedniej części odcinka klatki piersiowej, a w dalszych kręgach nie występuje w cale. Kręgi na odcinku lędźwiowym zrastają się ściśle z miednicą, a ostatnie z kręgów ogonowych tworzyły będą tak zwane pygosty. Jeśli chodzi o żebra, to będą one w specyficzny sposób spłaszczone, a sam mostek zaopatrzony jest w grzebień, który stanowi zaczepienie dla mięśni odpowiedzialnych za umiejętność latania ptaków. Kończyny przednie całkowicie przekształcone są w skrzydła, nie wyróżnimy więc palców, czy też pazurów.