Ryby jadalne

Są to ryby konsumpcyjne, a więc takie, który są poławiane przez człowieka dla natychmiastowego spożycia lub do ich kolejnego przetworzenia przed spożyciem. Jest to dosyć prosty sposób na uzyskanie źródła, który to wykorzystywany jest przez około sześćdziesiąt procent populacji, głównie w krajach nadmorskich. Osobnym produktem jest tutaj kawior. Pozyskiwaniem ryb konsumpcyjnych i różnego typu owoców morza jest rybołówstwo i rybactwo śródlądowe. Ryby mogą być dzielone na żywe, świeże i mrożone, ale również solone, wędzone lub marynowane. Ponadto wyróżnia się też prezerwy rybne i konserwy rybne. Ubocznymi produktami w tym przemyśle są mączki rybne, oleje lecznicze i techniczne. Wyróżnia się wiele gatunków ryb konsumpcyjnych, wśród których przede wszystkim należy wymienić amury, leszcze, liny, szproty, sumy, szczupaki, makrele, tołpygi, trocie, niszczuki, dorsze, ukleje, węgorze, pstrągi, pangi, łososie, karasie, halibuty, rybę maślaną, karpie, karmazyny, śledzie różnego typu, sandacze, sardele, sieje i wiele innych.

Makrela

Makrela to Scomber. Jest to ryba morska okoniokształtna należąca do rodziny makrelowatych. Jest ona ceniona przede wszystkim ze względu na swoje wartości smakowe. Najczęściej w naszym kraju spotykana jest makrela atlantycka, która osiąga nawet do pięćdziesięciu centymetrów długości. Najczęściej występuje w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej. Ciało jej jest wąskie, cylindryczne, łuski są małe bądź w ogóle ich brak, linia boczna jest niewidoczna, otwór gębowy jest duży i posiada małe stożkowate zęby itp.

Tuńczyk

Nazwa ta obejmuje sobą kilka gatunków morskich ryb okoniokształtnych, które należą do rodziny makrelowatych. Występują one przede wszystkim w tropikalnych akwenach Atlantyku, Pacyfiku i różnych mórz przyległych. Czasami spotykane są też na Morzu Barentsa lub Północnym. Posiadają one torpedowaty kształt ciała, płetwa ogonowa jest księżycowata. Osiągają one długość nawet do czterech metrów i są drapieżne. Masę mają nawet do siedmiuset kilogramów. Najczęściej żyją w ławicach. Są one w stanie odbywać dalekie wędrówki dla poszukiwania pożywienia.

Ukleja

Nazwa łacińska to Alburnus alburnus. Należy ta ryba do rodziny karpiowatych. Najczęściej występuje w Europie od Pirenejów i Alp aż po Ural. Brak jej z kolei w Szkocji, Irlandii i północnej Skandynawii, a także na Krymie. Wyróżnia się trzy gatunki, a mianowicie: Alburnus alburnus alburnus, Alburnus alburnus macedonicus oraz Alburnus alburnus strumicae. Ją one stadnie, głównie w wodach stojących lub wolno płynących. Żywią się one zooplanktonem, owadami i ich larwami. Osiągają one około dwadzieścia centymetrów długości i około czterdzieści gramów masy ciała.

Pstrąg

Są to gatunki ryb drapieżnych, które należą do rodziny łososiowatych, czyli Salmonidae. Przede wszystkim wstępują one w słodkich woda o bystrym prądzie, głównie w górnych odcinkach rzek. Niektóre gatunki są hodowane w gospodarstwach rybackich, bądź wprowadzane do rzek i jezior. Na terenie naszego kraju spotkać można: pstrąga potokowego, tęczowego oraz źródlanego. Występują one przede wszystkim w zimnych, przejrzystych strumieniach i jeziorach. Naturalny teren to Europa, Azja Północna oraz Ameryka Północna.

Dorsz

Pełna nazwa to dorsz atlantycki, po łacinie Gadus morhua. Wyróżnia się wiele jego podgatunków, które między innymi żyją w Bałtyku, jak dorsz bałtycki, po łacinie Gadus morhua callarias. Czasami gatunek bałtycki określa się też jako pomuchła. Nazwa ta czasami używana jest też dla określania gatunków spokrewnionych, jak ogaka czy dorsz pacyficzny, dorsz wschodniosyberyjski, dorsz arktyczny czy (chociaż rzadziej) w ogóle dla ryb dorszowatych. Są to jedne z najsmaczniejszych i najczęściej wybieranych ryb konsumpcyjnych.

Halibut

Pełna nazwa to halibut biały lub halibut atlantycki, a po łacinie Hippoglossus hippoglossus. Jest to ryba drapieżna, należąca do rodziny flądrowatych. Występuje przede wszystkim w północnej części Atlantyku i Oceanu Spokojnego. Szczególnie ceniona jest ze względu na smaczne mięso i wątrobę. Osiąga ona zazwyczaj od półtora do ponad trzech metrów długości i masę od prawie kilograma do ponad dwóch kilogramów. Ciało ma owalne, szeroki otwór gębowy, bok ciała z oczami jest brązowy, czarny lub zielony, a przeciwległy jest biały.

Płocie

Płocie to najpospoliciej występujące w polskich jeziorach ryby. Są one najczęściej łowione przez wędkarzy. Należą do rodziny karpiowatych i charakteryzują się krótkim, krępym ciałem dość jednak szerokim. Mają srebrne łuski, trzy pary płetw brzusznych i jedną płetwę grzbietową. Występują w słodkowodnych zbiornikach praktycznie w całej Europie oraz w Azji, nawet daleko na wschodzie. Są to zwierzęta stadne i gromadnie żerujące, dlatego padają tak łatwo łupem wszelkich wędkarzy i kłusowników. Praktycznie nie ma jeziora w Polsce ani rzeki, gdzie nie byłoby płotek. Z racji swego licznego występowania w niektórych regionach Polski ma niebagatelne znaczenie dla gospodarstw domowych stanowiąc niejednokrotnie główne źródło pożywienia. Jest to jedna z niewielu ryb, na którą nie występuje okres ochronny i można ją odławiać o każdej porze roku.