Ropuchy

Wyróżniamy następujące gatunki ropuch: ropucha szara, ropucha paskówka, ropucha zielona. Ropucha szara występuje prawie w całej Europie. Długość jej ciała wynosi z zależności od płci do dziewięciu, trzynastu centymetrów. Wierzch ciała tego płaza jest szary albo brązowy z licznymi brodawkami. Ropucha paskówka jest najmniejsza z krajowych ropuch. Długość ciała może wynosić osiem centymetrów. Wyróżnia się żółtym, podłużnym paskiem, który biegnie środkiem grzbietu. Występuje od Półwyspu Iberyjskiego po południową Szwecję i Estonię. Spotkamy ja głownie na terenach o glebach piaszczystych. Są to bardzo żwawe i ruchliwe płazy. Przemierzają dosyć duże odległości. Samce mają duże worki głosowe. Długość ciała ropuchy zielone wynosi mniej więcej dziewięć centymetrów. Charakteryzuje się żywo zielonymi plamami, które pokrywają wierzch i boki ciała oraz kończyny. Można ją zobaczyć w środkowej, południowej oraz wschodniej Europie i środkowej Azji. Mniej liczna jest na naszych terenach.Ropuchy są bardzo zbliżone w swej budowie do żab, mają one jednak większy tulów. Rozmnażają się natomiast jak wszystkie płazy, w środowisku wodnym. Składają tam swoje jaja, które zostają zapłodnione przez samce ropuch. Później z tych jaj stają się kijanki, które stopniowo rosnąc przybierają formy ropuchy. Ropucha może żyć, zarówno w środowisku, wodnym jak i lądowym. Ropuchy zawsze na okres godów, znajdują się na terenie, który będzie terenem godów, wszystkich ropuch. Mogą się one oddalać na znaczne odległości, jednak zawsze wrócą tam gdzie będą gody. To samce wabią samice ropuch. Śpiewają one pieśń godową, która jeśli się spodoba ropuszce, przywabi ją do samca. Ropuchy swój pokarm zdobywają, za pomocą, niezwykle długiego języka. Najczęściej są to owady, muchy, ropuchy moszczą swoją siedzibę w norach ziemnych, które zamieszkują niemal przez cały rok.

Ropucha szara

Ropucha szara powszechnie i pospolicie występuje w całej Polsce. Jest to zdecydowanie największa z żyjących w Polsce ropuch. Osiąga nawet do 125 centymetrów długości w przypadku samic. Samce nie prezentują się tak okazale z maksymalnym rozmiarem nie przekraczającym 95 centymetrów. Ropucha szara prowadzi głównie lądowy tryb życia i do wody wchodzi tylko na czas godów. Najbardziej aktywna jest w nocy i wieczorami. Poluje na duże owady oraz ślimaki. Bardzo lubi też pożywiać się stonką ziemniaczaną, dlatego jest bardzo ceniona przez rolników, zwłaszcza tych uprawiających ziemniaki. Występuje niemal w całej Europie z wyjątkiem Irlandii i niektórych wysp Morza Śródziemnego.

Rozmnażanie

Żaby i ropuchy rozmnażają się tak jak wszystkie płazy, składając jajo które zostaje zapłodnione przez dorosłego samca. Jaj samica ropuchy może złożyć nawet kilka tysięcy, jaja początkowo są osłonięte specjalną galaretkową mazią. Kijanka opuszczając jajo porusza się tylko w wodzie, niemal natychmiast odnajduje jakąś roślinę, na które pozostaje, aby czerpać z niej pożywienie. Pływają one głównie dzięki ruchom rzęsek. Gdy miną trzy tygodnie w skórze mogą pojawić się skrzela, dzięki nim kijanka może oddychać i się rozwijać. Gdy kijanka ma już trzy miesiące kijanka bardziej przypomina żabę. Rozwijają się już tylne kończyny. Zamiast skrzeli pojawiają się płuca, dzięki, którym żab będzie mogą oddychać na powierzchni. Pojawia się też dosyć duży otwór ustny. Po za tym zmiany obejmują również układ pokarmowy, dzięki temu dorosła żaba, będzie mogła połykać i trawić duże owady. Pozostaje już tylko kwestią czasu kiedy kijanka całkowicie stanie się żabą i zgubi swój ogon.