Budowa dinozaurów

Dinozaury, które żyły miliony lat temu, należały do gromady gadów. Były to w większości jaszczurki. Tak jak dziś. Jedne małe niczym palec u dłoni, inne większe, wielkości psa. Jeszcze inne wielkości domu i śmiertelnie niebezpieczne. Każdy chyba widział film Park Jurajski, gdzie na własne oczy można przekonać się jak wyglądał świat przed milionami lat, kiedy zamieszkiwały go te niezwykłe stworzenia. Jedne żywiły się roślinnością i były całkowicie nieszkodliwe, podczas gdy inne preferowały świeże mięso i polowały na słabsze gatunki dla zdobycia pożywienia. Dinozaury uległy całkowitej zagładzie w katastrofie na skale globalną, gdy wielki meteoryt uderzył w ziemię niszcząc prawie całe życie na naszej planecie.

Budowa

Większość ze znanych nam dinozaurów posiadała cztery kończyny, gdzie wyraźne widać różnice pomiędzy tylnymi i przednimi, gdzie te pierwsze są wyraźnie dłuższe i bardziej rozbudowane, nie jest to jednak regułą. Kończyny te zakończone były pazurami, u niektórych roślinożerców występowały także zrogowaciałe formy na kształt kopyt znanych nam dzisiaj zwierząt. Ciała wielu z dinozaurów pokryte były łuskami, czy też wodoszczelną skórą u licznych teropodów natomiast stwierdzano występowanie piór, także niektóre z dinozaurów posiadały zbliżone do upierzenia struktury. Dinozaury składały jaja, które pokryte były naprawdę twardymi skorupami o budowie pasiastej. Szkielety dinozaurów posiadają wiele cech wspólnych do ptasich szkieletów, takowych, które nie są spotykane u innych zwierząt, między innymi ukształtowanie nóg, które usprawnia bieg. Innymi wspólnymi cechami jest lekkość kończyn jak i obecność kości pneumatycznych mogących pomieścić w sobie powietrze.

Motoryka

Dzisiejsze gady posiadają boczny rozstaw kończyn, w przypadku dinozaurów budowa kości i powierzchni stawowych wskazują na to, że kończyny te znajdowały się w pionowej płaszczyźnie, dzięki temu poruszanie było o wiele bardziej wydajne. Na takowych kończynach istnieje możliwość szybkiego chodu oraz biegania, oprócz tego ułatwiają one unoszenie ciężaru ciała. Mogło to być jednym z powodów dzięki któremu pomiędzy dinozaurami występowały tak gigantyczne formy – to właśnie wśród nich występowały największe zwierzęta w historii naszej planety, wysokość ich ciała osiągała nawet kilkadziesiąt metrów.

Rozmiary

Dotychczasowe odkrycia dotyczące dinozaurów świadczą o tym, że były to największe ze zwierząt lądowych jakie kiedykolwiek chodziły po powierzchni naszej planety, większość z nich jednak do gigantów nie należała. Spośród dinozaurów których szkielety odkopane zostały w komplecie i wystawione w muzeach największym jest okaz o dwunastu metrach wysokości – zwierzę to mogło prawdopodobnie ważyć nawet sześćdziesiąt ton. Najdłuższy ze szkieletów w muzealnych eksponatach należał do diplodoka i posiadał długość dwudziestu siedmiu metrów. Żadna inna z lądowych grup zwierząt nie będzie mogła równać się z takimi wynikami, szczególnie że śladowe szczątki innych dinozaurów wskazują na to, że największe z nich mogły osiągać wysokość kilkudziesięciu metrów i ważyć ponad sto ton. Nawet największe z obecnych dzisiaj na ziemi zwierząt to tak naprawdę karzełki w porównaniu z tymi gigantyczni dinozaurami. Najmniejsze znane dinozaury były jednak wielkości pospolitej kury i ważyły kilkanaście kilogramów – pokazuje to jak bardzo zróżnicowany był świat dinozaurów.