Bezkręgowce

Nie posiadają szkieletu ani czaszki, czyli wewnętrznego szkieletu. Określa się tą grupę zwierząt jako sztuczną jednostkę systematyczną. W grupie tej znajdują się zwierzęta, które są zupełnie odmienne, nie posiadają dużej ilości podobnych cech, ani wspólnych korzeni ewolucyjnych. Przedstawicielami tego typu zwierząt są: skorupiaki, ważki, motyle, mięczaki a także muchówki. Występuje na całym świecie mniej więcej pięćdziesiąt tysięcy gatunków skorupiaków. W rejonie środkowej Europy spotkamy na przykład: rozwielitkę pchłowatą, prosionka szorstkiego, ośliczkę pospolita, kiełża zdrojowego oraz raka rzecznego. Dosyć dobrze rozpowszechnionym gatunkiem są ważki. Reprezentantami ważek są: świtezianka błyszcząca, łątka dzieweczka, żagnica okazała, a także lecicha wielka. Motyle to szczególnie lubiane przez ludzi bezkręgowce. Zachwycają nas barwnością oraz różnorodnością wzorów swoich skrzydeł. Do pięknych okazów należą: krasopani poziomówka, rusałka pokrzywnik, mieniak tęczowiec oraz paź królowej. Znanymi bezkręgowcami są mięczaki oraz muchówki. Któż z nas nie widział ślimaka winniczka czy domowej muchy.

Skorupiaki

Dosyć często występującymi skorupiakami są rozwielitka pchłowata, prosionek szorstki, ośliczka pospolita, kiełż zdrojowy oraz rak rzeczny. Rozwielitka pchłowata występuje w wodach stojących. Jest okrągława, delikatna, posiada prześwitującą skorupę żółtawą, brązowatą lub zielonkowatą. W wodzie poruszają się skokami, dzięki uderzeniom czułków. Prosionek szorstki osiąga do osiemnastu milimetrów długości. Jest to skorupiak, który posiada siedem par nóg bieżnych, jest barwy szaroczarnej lub brązowej. Można go spotkać praktycznie na całym Starym Kontynencie, przeważnie w ciemnych oraz wilgotnych miejscach. Skorupiak ten może przebywać także w dość suchych miejscach. Ośliczkę pospolitą można spotkać w prawie całej Europie ( nie występuje na Półwyspie Iberyjskim). Długość ciała maksymalnie wynosi dwanaście centymetrów. Charakteryzuje się szara barwą z jaśniejszymi plamkami. Kiełż zdrojowy to skorupiak o barwie szarej albo jasnobrązowej. Długość ciała waha się od dwunastu do piętnastu milimetrów. Występuje w środkowej Europie. Rak rzeczny to największy krajowy skorupiak słodkowodny. Występuje w słodkich europejskich wodach. Ma szare lub brązowe ubarwienie, długie czułki oraz moce szczypce.

Ważki

Występuję nawet liczna grupa gatunków tych bezkręgowców. Większość z nich jest pospolita i szeroko rozprzestrzeniona. Są to między innymi: świtezianka błyszcząca, łątka dzieweczka, żagnica okazała, lecicha wielka. Pierwszy gatunek ważek występuje w Europie, północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie. Ciało samca charakteryzuje się niebieską barwą, skrzydła natomiast są metaliczne z niebiesko-zieloną przepaską. Natomiast samica jest metalicznie zielona o żółtawych skrzydłach. Łątka dzieweczka jest szeroko rozprzestrzeniona na Starym Kontynencie. Związana jest z niemal wszelkiego typu wodami, oprócz tych szybko płynących. Samce wyróżniają się niebiesko-czarną barwą. Samice przeważnie są koloru czarnego. Żagnica okazała to najbardziej pospolity u nas gatunek z rodzaju Aeshna. Jest dosyć dużą ważką. Samiec jest barwy niebiesko-zielono-czarnej, natomiast samica bez barwy niebieskiej. Głównie możemy ją spotkać w okolicy małych zbiorników. Lecicha wielka również jest szeroko rozprzestrzeniona. Występuje w zachodniej Azji oraz w Europie. Zasiedla głównie wody stojące.

Motyle

Istnieje naprawdę mnóstwo gatunków motyli. Do szczególnie urokliwych motyli możemy zaliczyć takie gatunki jak między innymi: krasopani poziomówka, rusałka pokrzywnik, mieniak tęczowiec, paź królowej. Krasopani poziomówka wyróżnia się cynamonowymi przednimi skrzydłami oraz czerwonymi tylnimi skrzydłami. Długość ciała waha się od trzynastu do dziewiętnastu milimetrów. Występuje na przykład na ugorach oraz łąkach. W Alpach dociera do nawet na wysokość trzech tysięcy metrów nad poziomem morza. Skrzydła kolejnego gatunku motylów są czerwonawobrązowe z niebieską przepaską. Rusałka pokrzywnik występuje w Palearktyce, oprócz północnej Afryki. Należy do grupy tych motyli, które wiosną pojawiają się najwcześniej. Mieniak tęczowiec jest uważany za jeden z największych oraz najpiękniejszych dziennych motyli. Charakteryzuje się brązową barwą z białymi plamami oraz przepaskami. W naszym kraju jest pod ochroną. Paź królowej to motyl, którego nie można pomylić z żadnym innym. Jest żółty z czarnymi przepaskami i plamami, skrzydła tylne mają niebieską przepaskę oraz czerwoną plamę.

Mięczaki

Przedstawicielami tej grupy bezkręgowców są: ślimak winniczek, wstężyk gajowy, bursztynka pospolita, błotniarka stawowa, zatoczek rogowy oraz szczeżuja wielka. Ślimaka winniczka można spotkać w środkowej oraz południowo-wschodniej Europie. Jest chyba największym środkowoeuropejskim oskorupionym ślimakiem. Posiada bardzo dużą, kulistą muszlę o pięciu skrętach. Wstężyk gajowy ma zmienne ubarwienie muszli. Wysokość muszli wynosi do osiemnastu milimetrów. Możemy go zobaczyć w środkowej oraz zachodniej Europie, często znajduje się w ogrodach. Jest łownym składnikiem pokarmu śpiewaka. Bursztynka pospolita bardzo lubi wilgotne nadwodne zarośla. Muszla tego ślimaka ma barwę bursztynu. Błotniarka stawowa to ślimak, który charakteryzuje się jednolitym brązowym kolorem. Spotkamy ją na pewno w obficie zarośniętych stojących i powoli płynących wodach. Zatoczek rogowy posiada muszlę koloru brązowego. Występuje głownie w wodach stojących, na terenach całej Europy oraz w północnej części Azji. Szczeżuja wielka jest bardzo dużym mięczakiem, jego długość może wynieść nawet dwieście dwadzieścia milimetrów.

Muchówki

Do gatunku muchówki należą między innymi: komar niemalaryczny, ślepak pospolity oraz mucha domowa. Ten ostatni gatunek można spotkać dosłownie wszędzie, bardzo często żyje w naszych domach. To chyba najbardziej rozpoznawany bezkręgowiec na świecie. Żywi się głownie resztkami ludzkiego pokarmu. Komar również występuje na całym globie. Jego długość ciała wynosi sześć-osiem milimetrów. Tylko i wyłącznie krew ssą samice. Samce natomiast pija tylko soki roślinne oraz wodę. Ślepaka pospolitego spotkamy przede wszystkim niedaleko pastwisk. Jest trzy razy większy od komara.