Żaby

Jest to płaz bezogonowy. W Polsce wszystkie gatunki żab są objęte ochroną. Ciało żab jest krótkie, spłaszczone, pokryte nagą skórą. Palce tylnych nóg spięte są błoną pławną, język wąski, długi rozwidlony, lepki, wyrzucany. Sam szkielet składa się z kręgosłupa, szkieletu kończyn i szkieletu czaszki. Wszystkie gatunki żab są jajorodne, a zapłodnienie jest zewnętrzne. Większość z nich wędruje do zbiorników wodnych pokonując znaczne odległości. Z zapłodnionych jaj wylęgają się kijanki i po szesnastu tygodniach przeobrażają się w dorosłe żaby. Żaby są też przysmakiem w niektórych kuchniach świa

Występuję kilka gatunków żab: żaba wodna, żaba śmieszka, żaba trawna, żaba dalmatyńska, żaba moczarowa. Długość ciała pierwszego gatunku wynosi dziewięć-dwanaście centymetrów. Jest pospolita, występuje w wodach stojących środkowej, wschodniej i częściowo zachodniej Europy. Ma kolor trawiastozielony i ciemne plamy na bokach, grzbiecie i nogach. Żaba śmieszka osiąga nawet piętnaście centymetrów długości, czyli jest największą żaba występującą na terenie Europy. Można ją spotkać od Renu do Morza Kaspijskiego. W naszym kraju występuje nieliczne grono tych płazów. Żaby te charakteryzują się rechoczącym, bardzo głośnym głosem godowym. Długość ciała żaby trawnej wynosi nawet jedenaście centymetrów. Występuje w całej Europie (z wyjątkiem skrajnego południa), oraz w większej części Azji. Charakteryzuje się brązową barwą z ciemnymi plamami. Żaba dalmatyńska jest najmniejsza spośród wymienionych żab. Jej długość ciała waha się od sześciu do ośmiu centymetrów. Zamieszkuje lasy liściaste. Żaba moczarowa jest podobna do żaby trawnej. Można ją zobaczyć w częściowo zachodniej, północnej, środkowej i wschodniej Europie a także w zachodniej Azji.

Żaby są przystosowane do życia zarówno na ladzie jak i w wodzie. Żaby te są przystosowane jedynie do życia w akwenach wodnych o słodkiej wodzie, nie potrafią żyć w wodzie słonej. Dlatego nie spotkamy ich nad morzem czarnym. Żaby mogą być płazami jadowitymi. Cechą charakterystyczną wszystkich niemal płazów, jest to, że posiadają one duże ogromne, wręcz oczy w sakli całego ciała, jak też bardzo mocno umięśnione, tylne kończyny. Dzięki nim żaby potrafią pokonywać duże odległości skacząc. Głównym składnikiem pożywienia żab są głownie owady, żywią się nimi chwytając je w swój długi bardzo język. Rozmnażanie u żab wygląda w ten sposób, że dochodzi do niego w wodzie. Co roku o określonej porze następują gody. Istnieją na przykład żaby trujące, mają one kolorowe ubarwienie, które pozwala im na odstraszenie drapieżcy. Żaby trujące łatwo rozpoznać właśnie po kolorowej skórze.

Żaba rogata

Jest to jedna z łatwiej adoptujących się z kontaktami z człowiekiem żaba. CO prawda w wielu krajach jest na liście zwierząt niebezpiecznych, ale to dla tego, że jej ugryzienia są niezwykle bolesne. Mimo to nie są groźne dla zdrowia. Jej budowa przypomina bardzo okrągłą ropuchę. MA bardzo silną szczękę zdolną pochwycić ofiarę większą od samej żaby. Nad oczami ma małe rożkowate wypustki. Do hodowli wymaga certyfikatu CITES. Terrarium dla rogatek musi być tropikalne, wilgotność na poziomie 80 % temperatura ok. 35 stopni. Żaby te są łatwe w rozmnażaniu i łatwo dostępne w naszym Kraju ze względu na hodowle w Czechach i Rosji.