Kręgowce

Ziemska fauna jest niezliczona. Mimo iż naukowcy poznali już miliony gatunków przeróżnych zwierząt od mikroorganizmów zamieszkujących najgłębsze morskie przepaście po wielkie jak dom wieloryby, to wciąż odkrywane są nowe, nieznane dotąd gatunki zwierząt, których ziemia prawdopodobnie kryje jeszcze przed nami tysiące, jeśli nie kolejne miliony. Zasadniczo kręgowce są zaledwie jedna cząstką wielkiego królestwa zwierząt. Podtyp kręgowce należy do typu strunowce, ten z kolei do nadtypu wtórouste i do królestwa zwierząt. Cechą charakterystyczną kręgowców jest doskonale wykształcony szkielet wewnętrzny kostny oraz chrzęstny. Szkielet kręgowców składa się ze szkieletu osiowego, czyli np. kręgosłup u ludzi oraz szkieletu kończyn i palców. Związana z tym jest budowa układu nerwowego – ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg i rdzeń kręgowy oraz obwodowy układ nerwowy docierający do kończyn. Ponadto cechą charakterystyczną dla kręgowców jest występowanie parzystych kończyn i zamknięty układ krwionośny. Wśród kręgowców można wyróżnić następujące gromady: ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki. Przedstawiciele każdej z gromad posiadaja inne cechy charakterystyczne i zamieszkują częstot skrajnie odmienne środowiska naturalne związane z ewolucją i przystosowaniem się danej gromady do życia w określonych warunkach.

Gady

Gady to bardzo specyficzna gromada wśród zwierzą. Część z nich nie posiada w ogóle odnóży, jak na przykład węże. Poza tmy wszystkie bez wyjątku są zmiennocieplne. Czyli jak temperatura otoczenia spda, top temperatura ich ciała też spada i nie stanowi to dla nich żadnego problemu. Czyli im nigdy nie jest zimno. Współcześnie żyjące gady są niewielką raptem pozostałością po wielkiej grupie gadów zamieszkujących Ziemię w erze mezozoiku. Przecież olbrzymie i groźne dinozaury były właśnie gadami. Wyobraźcie sobie tylko co by było, gdyby miliony lat temu nie spadł na Ziemię meteoryt, który przyczynił się do ich wyginięcia. Dziś nie można byłoby prawdopodobnie chodzić poza domem tak swobodnie jak teraz. Każdy musiałby mieć potężny samochód, najlepiej pancerny i konkretną broń dla ochrony przed tymi krwiożerczymi zwierzętami. Gady dzięki swej zmiennocieplności potrafią przystosować się do życia zarówno w bardzo mokrym, na przykład bagnistym, jak również bardzo suchym, pustynnym terenie. Ich gruba skóra pokryta łuskami chroni je doskonale przed wpływem warunków zewnętrznych.

Płazy

Płazy, z łaciny amphibia, to gromada zwierząt zdolna do zamieszkiwania zarówno środowisk bardzo mokrych jak też suchych. Stąd też nazwa, która może kojarzyć nam się z amfibią – samochodem, który równie dobrze radzi sobie na lądzie jak i w wodzie. W związku z tym płazy żyją częściowo w wodzie, częściowo na lądzie. Poisadają cienką skórę, ale nie mają na niej w przeciwieństwie do gadów łusek. Mają za to gruczoły śluzowe, które wydzielają śluz nawilżający skórę gdy płaz przebywa na lądzie. Niektóre ropuchy mają także na skórze mechanizm obronny, gruczoły jadowe wydzielające truciznę powodujaca albo odruch wymiotny u drapieżnika albo wręcz paraliż.

Ptaki

Ptaki to stałocieplne kręgowce. Do tego jedyne spośród kręgowców, które potrafią latać. Na drodze ewolucji wykształciły skrzydła i puste w środku kości, które znacząco zmniejszają masę ptaka, dzięki czemu może on latać. Ponadto ich całe ciało pokrywają pióra, tworząc skuteczne zabezpieczenie przed wiatrem w powietrzu oraz dając w pełni aerodynamiczną pokrywę, która rewelacyjnie nadaje się do latania. Zwłaszcza pióra na skrzydłach są istotne, ponieważ to właśnie one tworzą powierzchnie lotną i nadają skrzydłom odpowiedni profil umożliwiający wzbijanie się w powietrze. Poza tym ptaki to najliczniejsza gromada wśród kręgowców.

Ryby

Ryby to jedyne kręgowce, które z powodzeniem opanowały i nieprzerwanie rządzą światem podwodnym. A jeśli wziąć pod uwagę, że powierzchnia ziemi jest w 80% pokryta wodą, nie można nie zauważyć, że całkiem nieźle się urządziły. Ryby, podobnie jak gady są zmiennocieplne. Oddychają tlenem, tak jak wszystkie zwierzęta, jednak nie pobierają go z powietrza, a z wody, przy użyciu skrzeli, którymi wyłapują podczas pływania cząsteczki tlenu z wody. Ich ciało pokrywają łuski, które znacząco zmniejszają opory wody podczas pływania. Dodatkowo wzdłuż obu boków ryby posiadają specjalny narząd czucia, który ułatwia im wykrywanie niebezpieczeństwa, na przykład zbliżającego się drapieżnika.

Ssaki

Ssaki to bardzo rozpowszechniona gromada kręgowców. Ich cecha charakterystyczna jest występowanie gruczołów mlekowych u samic, czyli matki zawsze karmią swoje młode mlekiem, które same wytwarzają dopóki te nie będą w stanie odżywiać się stałym pokarmem. Do ssaków należą najważniejsze i najinteligentniejsze zwierzęta na ziemi, wliczając w to człowieka. Ponadto inną cechą charakterystyczna dla ssaków jest występowanie owłosienia na ciele, którego żadne inne zwierzęta nie posiadają. Ale ssaki, z racji tego że są stałocieplne i żyją na lądzie, musza mieć mechanizm zapewniający ich ciałom w miarę stabilne warunki wilgotnościowo – temperaturowe.

Minogi

Wszystkie główne gromady kręgowców należą do żuchwowców, czyli zwierząt, które posiadają szczękę i co za tym idzie, żuchwę. Minogi natomiast należą do bezżuchwowców, czyli zwierząt, które nie posiadają żuchwy. Są to pasożyty, które występują zarówno w wodach słodkich jak również słonych. Są to pasożyty, które przyczepiają się do ciała ryby za pomocą haczykowatych zębów i żywią się jej krwią. Mogą tak pływać z gospodarzem całymi miesiącami. Są to całkiem duże zwierzęta, mają około czterdziestu centymetrów długości. Często można je spotkać zacumowane na rekinach. Pewnie lubią różnorodność.