Gatunki ptaków

Zwierzęta stałocieplne z podtypu kręgowców, jest bardzo zróżnicowana i istnieje ponad dziesięć tysięcy gatunków. Zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Wielkość ich waha się od pięciu centymetrów do dwóch metrów siedemdziesięciu centymetrów. Ptaki charakteryzują się skórą, która wytwarza pióra, przednie kończyny przekształcone w skrzydła, szczęki okryte rogowym dziobem, u współczesnych pozbawione zębów, lekki, mocny szkielet oraz czterodziałowe serce. Najczęściej zdolne są do lotu, ale niektóre gatunki są niezdolne do lotu. Odznaczają się wysoką aktywnością metaboliczną. Rozmnażają się poprzez składanie i wysiadywanie jajek. Niektóre ptaki należą do inteligentnych gatunków zwierząt, które swoją wiedzę przekazują potomkom. Wiele gatunków odbywa wędrówki dalekodystansowe, a inne na krótkie odległości. Są zwierzętami socjalnymi i porozumiewają się przy pomocy sygnałów wizualnych, zawołań kontaktowych i śpiewem. Biora udział we wspólnych lęgach, polowaniach, zgrupowaniach migracyjnych czy przepędzaniu drapieżników.

Siewkowe

To ptaki nowoczesne z podgromady Neornithes. Zamieszkuje otwarte przestrzenie lub morskie brzegi, a w sezonie często otwarte morza. Jednak nieliczne gatunki spotyka się też w lasach. W zależności od gatunku są osiadłe i wędrowne i występują na całym świecie. Mają swoje charakterystyczne cechy jak obecność błony pławnej, długie, wąskie skrzydła, gniazdują w koloniach, większość gatunków spożywa pokarm zwierzęcy. Najbliżsi krewni to gołębie i żurawie. Wyróżnia się alki, bekasowate, ostrygojady, pochwodzioby, przepiórniki, szczudłonogi, wydrzyki, długoszpony, rybitwy, kulony, siewkowate, złotosłonki, żwirowcowate, mewy, anodówka, ibisodziób, krabożer, pijawnik, pochwodzioby, dropiata, mewcowe, siewkowe. W systematyce nadal następują zmiany i ciągle dokładane są kategorie, które również ulegają przeobrażeniom. Siewkowe bądź siewkowate są jednymi z popularniejszych ptaków, wbrew pozorom. Można się z nimi spotkać nawet w Europie, w tym w Polsce. Najczęściej jednakże występują one na kontynencie afrykańskim.

Wróblowe

Rząd ptaków z podgromady nowoczesnych Neornithes i jest największy. Obejmuje pięć tysięcy czterysta gatunków co oznacza ponad połowę gatunku ptaków. Sama nazwa wywodzi się od wróbla zwyczajnego. Wróblowi pojawiły się prawdopodobnie siedemdziesiąt pięć milionów lat temu w leśnym środowisku na południowym kontynencie Gondwany. Są przystosowane do życia w większości siedlisk lądowych na wszystkich kontynentach za wyjątkiem Antarktydy. Mają charakterystyczną budowę podniebienia, krtani oraz stóp. Wielkość ich jest mała lub średnia, mają bardzo zróżnicowane kształty, ubarwienia i tryb życia. Stopy wróblowatych mają cztery palce łączące się z nogą na tej samej wysokości. Trzy palce skierowane są do przodu, a wewnętrzny do tyłu. Skrzydła zaś zwężają się do czubka głowy co pozwala szybko poderwać się do lotu i sprawnie manewrować w powietrzu. Wiele prowadzi leśny tryb życia, a większość żywi się pokarmem roślinnym lub owadami. Najczęściej tworzą pary monogamiczne i samce aktywnie uczestniczą w wysiadywaniu jaj i wychowywaniu małych. W naszym kraju wszystkie gatunki są objęte ochroną z wyjątkiem gawron, kruków, srok, wron siwych.

Bucerotiformes

Obejmuje rodziny dzioborożców, sierpodudków i dudków. Zostały wydzielone z rzędu kraskowych, aby utrzymać monofiletyzm Coraciiformes bez konieczności włączania do nich dzięciołowatych i trogonów. Do tego gatunku należą dudki, sierpodudki. W niektórych systematykach podział jest inny i wydziela się osobny rząd dudkowatych. Do tego gatunku należa też bucervidae, dudkowate, dzioboróg abisyński, dzioboróg kafryjski, upupa antaois, bucorvidae, dudek. Występują na całym świecie oprócz Antarktyki, mają różnego koloru upierzenie, niektóre zaś na twarzy mają czerwone łaty nagiej skóry wokół oczu. Są średniej wielkości i masy ciała. Spożywają pokarm roślinny jak i zwierzęcy. Żyją w grupach od pięciu do dziesięciu osobników i składają jedno jajo. Dudki natomiast składają od czterech do dziewięciu jaj. W Polsce objęte ścisłą ochroną. Bucerotiformes stanowią ciekawy element badań dla zoologów, szczególnie ornitologów ze względu na styl ich życia, a także przepiękne upierzenia, niezwykle charakterystyczne.

Gołębiowe

Jest to rząd nowoczesnych Neornithes. Występuje na całym świecie z wyjątkiem Arktyki i Antarktyki. Cechami tych ptaków są krępe ciało, dobra lotność, picie poprzez zanurzenie dzioba i zasysanie wody, mała głowa i dziób, u nasady dzioba nabrzmiała miękka woskówka, miękkie i gęste upierzenie, długość ciała do piętnastu do sześćdziesięciu pięciu centymetrów, pokarm roślinny, gniazdem jest najczęściej platforma gałązek, zazwyczaj dwa jaja w zniesieniu, gniazdowniki, jaja wysiadują oboje rodzice i karmiaą młode, a pokarmem jest w pierwszych dniach ptasie mleczko. Do tego rzędu należą następujące rodziny gołębiowate, dronty, kiedyś stepówki. Rodzina ta obejmuje w większości gatunki związane z drzewami, ale i związane ze skałami i naziemne, zamieszkujące cały świat poza terenami okołobiegunowymi. Do rodziny należy gołąb skalny, górski, iałobzuchy, okularowy, białokryzy, siniak, brunatny, somalijski, grzywacz, maderski, kanaryjski, kongijski, laurowy, żółtooki, kameruński, kasztanowaty, śniady, himalajski, pstrogłowy, jasnoszyi, brązowogrzbietowy, liliowy, jasnogłowy, srebrzysty, siwogłowy, czarny, Białogardy, białogłowy, boniński, srebrnokryzy, żółtorogi, szarogłowy, lśniący, zatokowy, cynamonowy,