Gady

Gady, czyli z łaciny reptilia, co oznacza zwierzęta czołgające się. W wielu przypadkach nie posiadają one odnóży. A nawet jak je posiadają, Są one na tyle krótkie, że idąc praktycznie ciągną brzuchem po ziemi, jak na przykład krokodyle. Cecha charakterystyczna wszystkich gadów jest ich zmiennocieplność oraz pokrywa skórna w postaci grubych łusek chroniących wrażliwą skórę pod spodem. Dzisiejsze gady są potomkami i pozostałościami niegdyś potężnej i bardzo licznej grupy zwierząt, które praktycznie rządziły ziemią. Gdyby nie upadek wielkiego meteorytu w mezozoiku, prawdopodobnie olbrzymie i niebezpieczne dinozaury przetrwałyby do dziś i nasze życie wyglądałoby zgoła inaczej. Skóra gadów jest sucha i twarda, przez co jest nieprzepuszczalna dla gazów i gady nie mogą oddychać przez skórę. Natomiast miejsca, w których stykają się łuski są słabo zrogowaciałe i miękkie, dzięki czemu gady maja swobodę ruchów mimo sztywnego i wytrzymałego pancerza okrywającego całe ich ciała. Szacuje się, że współcześnie żyje około dziewięciu tysięcy gatunków gadów należących do czterech rzędów. Są to żółwie, krokodyle, sfenodonty oraz węże/jaszczurki. Jednakże cała systematyka gadów nie jest jeszcze ostatecznie ustalona, wciąż dokonywane są nowe odkrycia. W Polsce żyje zaledwie dziewięć gatunków gadów.null

Gady podobnie jak płazy, potrafią zmieniać temperaturę swojego ciała. Obecne gady wywodzą się z przodków, które istniały jeszcze w erze mezozoicznej. Gady potrafią dostosować swoją temperaturę, do otoczenia, są zmiennocieplne. Gady są bezpośrednimi potomkami dinozaurów. Wszystkie gady posiadają skórę, w zależności od środowiska, w którym żyją, ich skóra jest gładka, albo śliska, posiadająca łuski. Gady w przeciwieństwie do palców, nie potrafią oddychać poprzez skórę. Gady są bardzo podobne w budowie do płazów, mają one kręgosłup, podobny do tego jaki posiadają płazy, można w nim wyróżnić czaszkę i kręgosłup. Gady posiadają, bardzo mocne i ostre zęby. Samice gadów, posiadają układ rozrodczy, maja one parzyste jajniki oraz jajowody. Gady po za tym rozmnażają się poprzez złożenie jaj. Z tych jaj wykluwają się młode. Wśród gadów można przeprowadzić podział, na krokodyli, żółwi, stenobiontów oraz łuskonośnych. Gady są gatunkami zagrożonym. W szczególności krokodyle, należy otoczyć specjalną opieką, przez wiele lat były, one wybijane, dla skóry.

Gady zaliczać będziemy do zwierząt zmiennocieplnych, współcześnie występujące będą pozostałościami po występującej wcześniej i znacznie większej grupie zwierząt, które w główne mierze żyły na ziemi w czasie mezozoiku. Obecnie jest to jedna z najmniejszych grup zwierząt a ziemi, istnieją tylko cztery rzędy gadów – jest tak przede wszystkim dlatego, że ich pozostałe z linii ewolucyjnych całkowicie wymarły. Niektóre z kopalnych gadów naczelnych, czyli pierwsi z przodków dzisiejszych gadów były najprawdopodobniej stałocieplne. W tradycyjnej klasyfikacji Linneusza gady zostały wyodrębnione jako gromada, do której zaliczać będziemy wszystkie owodniowce, oczywiście z wyłączeniem ssaków oraz ptaków. Jednak gromada definiowana w takowy sposób jest sztuczna, gdyż będą należały do niej także organizmy uważane za przodków dzisiejszych ptaków oraz ssaków właśnie lecz obie te gromady nie są tutaj zaliczane. Aby gady mogły stać się naturalną i pojedynczą grupą należałoby połączyć je z zauropsydami, z drugiej jednak strony oznaczałoby to, że ptaki zaliczone zostaną do gadów i wykluczenie z tej gromady kilku ważniejszych przedstawicieli. Niektórzy z naukowców podejmowali liczne próby przedefiniowania gadów, jednak nie udało się to do końca.

Skóra

Skóra gadów będzie bardzo charakterystyczna – przede wszystkim sucha, szorstka, z drugiej strony jednak delikatna i wytwarzające łuski, czyli tak zwane rogowe tarcze. Z powodu swojej grubości nie będzie ona przepuszczała gazów, gady nie mają więc możliwość oddychania bezpośrednio przez skórę. Miejsca w którym stykają się łuski są bardzo słabo zrogowaciała, dzięki czemu gady zachowują giętkość oraz dużą ruchliwość. U krokodyli na przykład naskórek będzie się zużywał i odrasta w miarę złuszczania, u jaszczurek natomiast i węży będzie zrzucany regularnie w postaci tak zwanej wylinki. W skórze jaszczurek dodatkowo będziemy mogli odnaleźć tak zwane gruczołu udowe, żółwie posiadają je natomiast u nasady swych kończyn.

Budowa wewnętrzna

Opis organizmu gadów od wewnątrz zacznijmy od układu pokarmowego, który podobnie jak u wszystkich innych kręgowców zaczynał będzie się od jamy gębowej, w tym przypadku jest ona bardzo wyraźnie odgraniczoną od samej gardzieli. U żółwi na przykład i krokodyli jednocześnie występowało będzie kostne podniebienie, które oddziela przewód nosowy od jamy gębowej. Na dnie tejże jamy znajduje się język, który będzie odpowiedzialny za pełnienie szeregu funkcji w zależności od gatunku danego gada. W jakie gębowej wyróżnić możemy także szereg gruczołów, do tych najczęściej występujących zaliczymy jednak gruczoły żuchwowe, językowe oraz wargowe, których wydzieliny będą zwilżały pokarm oraz jamę ustną. U niektórych z gatunków dodatkowo wyróżnione mogą być także gruczoły jadowe. Za gardzielą znajdował będzie się przełyk, który wyraźnie prowadzi do wyodrębnionego żołąda. Wartym przybliżenia jest także układ krwionośny, który składał będzie się standardowo z serca oraz naczyń krwionośnych. Samo serce zbudowane jest z dwóch przedsionków i jednej komory, która podzielona jest niepełną przegrodą na dwie osobne części. W czasie skurczu przegroda przylega do górnej części serca, będzie więc następowało oddzielenie krwi żylnej od tętniczej. Tylko i wyłącznie krokodyle posiadają tą przegrodę pełną, serce posiada więc dwie komory i dwa przedsionki tak jak u człowieka. Zatoka żylna jednak jest słabo rozwinięta u wszystkich gadów.

Zmysły

Wrażenia węchowe gadów będą odbierane poprzez zakończenia nerwowe, które znajdują się w jamie nosowej, a dokładnie w jej części węchowej oraz poprzez tak zwany narząd Jacobsona, który będzie odchodził od górnej części jamy gębowej. Oczy posiadają natomiast aż trzy powieki, górną, dolną oraz migawkową. U niektórych gadów powieki zrastają się i tworzyły będą przezroczysty okular na powierzchni oka. Akomodacja zachodziła będzie dzięki zmianie kształtów oraz jednoczesnemu przesuwaniu się danej soczewki. W procesie tym uczestniczyć będzie tak zwany mięsień rzęskowy. W twardówce natomiast występowały będą płytki kostne, które tworzą charakterystyczny pierścień. Narząd słuchu będzie w przypadku większości gadów bardzo ważny i składa się z ucha wewnętrznego oraz środkowego.